Haber Detayı
22 Mart 2020 - Pazar 01:22 Bu haber 3973 kez okundu
 
Türkye'de icra ve iflas takipleri durduruldu...
Corona virüs tedbirleri kapsamında nafaka hariç İcra dairelerindeki bütün iş, işlem ve takipler 30 Nisan 2020 tarihine kadar durduruldu.Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
TÜRKİYE Haberi
Türkye'de icra ve iflas takipleri durduruldu...

Yargıda Corona virüse karşı alınan tedbirler kapsamında icra iflas dairelerinde insan sirkülasyonunu durdurmak için yeni bir önlem alındı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla nafaka dışında icra dairelerindeki bütün iş, işlem ve takipler durduruldu.

 

Resmi gazetede yayınlanan karar ile Cumhurbaşkanı İcra İflas Kanunu’nun 330. maddesi gereğince sahip olduğu yetkiyi kullanmış oldu.

 

Karara göre nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç yurt genelindeki icra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durduruldu.

 

Bu çerçevede taraf ve takip yapılmamasına, yeni icra takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verildi.

 

Bu karar sayesinde, koronavirüs salgını nedeniyle icra dairelerindeki iş ve işlemlerini takip edemeyen vatandaşlar herhangi bir hak kaybı veya mağduriyet yaşamayacak.

 

30 Nisan’a kadar yeni icra başvurusu veya haciz işlemleri de söz konusu olmayacak.

 

Salgın tehlikesinin devam etmesi halinde bu süre yine aynı usulle Cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilir.

 

Yeni bir karar alınmazsa 1 Mayıs’tan itibaren icra iflas işlemleri aynen devam edecek.

 

Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, önceki gün de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada yargısal süreçlerle ilgili bazı düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirtti. “Çok zaruri olmadıkça adliyeye gitmenize gerek yok, yargısal süreçlerle ilgili herhangi bir hak kaybı yaşanmayacak” ifadelerini kullanan Gül, duruşmaları erteleyecek ve süreleri geriye dönük olarak durduracak genel bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını dile getirerek “avukat meslektaşlarımız ve vatandaşlarımız müsterih olsun.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkye'de, icra, ve, iflas, takipleri, durduruldu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı