Haber Detayı
17 Eylül 2020 - Perşembe 21:38 Bu haber 639 kez okundu
 
Ukrayna, Rusya’ya yaptırımlarını güçlendirecek
Golovanchuk, Rusya’da yasadışı olarak tutulan Kırım Tatarlarına siyasi amaçlarla verilen ve yasal statüsü olmayan cezalara karşı Bakanlığın, uluslararası yaptırımları güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.
DÜNYA Haberi
Ukrayna, Rusya’ya yaptırımlarını güçlendirecek

Ukrayna’nın Geçici Olarak İşgal Altındaki Topraklarının Yeniden Entegrasyonu Bakanlığı, Kırım Tatarlarına uygulanan yasadışı cezalar nedeniyle Rusya’ya yönelik yaptırımlarını güçlendirecek.

 

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Inna Golovanchuk, Rusya’da yasadışı olarak tutulan Kırım Tatarlarına siyasi amaçlarla verilen ve yasal statüsü olmayan cezalara karşı Bakanlığın, uluslararası yaptırımları güçlendirmeyi amaçladığını söyledi.

 

Hizb-ut Tahrir Davası’nda suçlanan Ukrayna vatandaşlarının aldığı hapis cezalarına yönelik Bağımsızlık Meydanı’nda yapılan eylemde konuya yönelik açıklamalarda bulunan Golovanchuk, “Ukrayna vatandaşlarını yasa dışı bir şekilde özgürlüklerinden mahrum bırakmalarına izin veren yargıç ve savcıların karşısındaki herkesi tanımak istiyoruz. Dışişleri Bakanlığından meslektaşlarımızla, uluslararası ortaklarımızla birlikte, yalnızca Ukrayna yarımadasını işgal eden Rusya devletine değil, aynı zamanda Rus hizmetkarlarına da ek yaptırımlar uygulayabileceğimize inanıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

 

Yeniden Entegrasyon Bakanlığının siyasi tutukluların ailelerini ve Rusya hapishanesinden salıverilenleri mali olarak desteklediği belirtti.

 

Golovanchuk: “Kırım Tatarlarını durdurmak kolay değil.”

Golovanchuk, “Kırım Tatarlarını durdurmak kolay değil. Bu yasadışı cezalar, halkı için adalet için savaşan bu insanları durdurmayacak.” dedi.Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya Askeri Bölge Mahkemesinin 16 Eylül 2020 tarihli kararıyla, sözde Hizb-ut Tahrir Davası’nda (2. Bahçesaray grubu) suçlanan Ukrayna vatandaşları; Marlen Asanov’a -19, Memet Belyalov’a -18, Timur İbragimov’a-17, Seyran Saliyev’e – 16, Server Mustafayev’e-14, Edem Smailov’a- 13, Server Zekiryayev’e 13 yıl hapis cezası almıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ukrayna,, Rusya’ya, yaptırımlarını, güçlendirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı