Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 15:21 Bu haber 3190 kez okundu
 
Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan görevden alındı
Karara göre, Anayasaʹnın 104 ve 106ʹncı maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhanʹın görevine son verildi.
TÜRKİYE Haberi
Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan görevden alındı

Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhanʹın görevine son verilerek, yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu atandı.

 

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazeteʹde yayımlandı.Karara göre, Anayasaʹnın 104 ve 106ʹncı maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Kararı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhanʹın görevine son verildi. Turhanʹın yerine Bakan Yardımcısı Adil Karaismailoğlu getirildi.

 

ADİL KARAİSMAİLOĞLU KİMDİR?

19.05.1969 tarihinde Trabzonʹda doğdu. Trabzon Lisesiʹni bitirdikten sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. Yüksek lisansını, Bahçeşehir Üniversitesi Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi programında tamamladı. Mayıs 1995ʹde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüʹnde ilk görevine başlayan Karaismailoğlu, 1998 yılında İETT Genel Müdürlüğüʹne geçti. İETTʹnin çeşitli birimlerinde mühendis ve yönetici olarak görev yaptı.2002 yılından itibaren İBB Trafik Müdürlüğüʹnde trafik kontrol merkezi, sinyalizasyon, akıllı trafik sistemlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı olarak çalışmakta iken 16 Kasım 2009 tarihinde Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüʹne atandı.23 Temmuz 2014 tarihinde Ulaşım Daire Başkanlığı görevine getirildi. Ulaşım ile ilgili, İstanbul genelinde birçok projenin hayata geçirilmesine katkı sağladı. Temmuz 2016ʹda Başbakanlık Toplu Konut İdaresi´nde (TOKİ) İstanbul Emlak Dairesi Başkanlığı görevine atandı. 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığında ulaşım, çevre ve teknoloji yatırımlarından sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevine atanmıştır. Karaismailoğlu, Eylül 2019ʹdan beri Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın korona virüsü salgını nedeniyle kamuda birçok kısıtlama kararı alınmasına rağmen gerçekleştirilen ve büyük tepki çeken Kanal İstanbul güzergahındaki 2 tarihi köprünün taşınması ihalesinin yapılmasından bir gün sonra görevden alınması dikkat çekti.

 

BAKANLIK ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

Söz konusu ihalenin yapılmasına yönelik başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere yapılan eleştiriler üzerine bakanlık şu açıklamayı yapmıştı: ”Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüs ile mücadele devletin tüm kurumları ve milletimizle birlikte devam ediliyor. Kısa sürede bu salgından kurtularak ülkemizin normal gündemine dönmesini umut ediyoruz.Ancak bir taraftan salgın ile mücadele ederken öte yandan hayatın devam ettiği unutulmamalıdır. Üretim ve yatırımın devam etmesi, ülke ekonomisinin çökertilmemesi, salgından kurtulduktan sonra da ihtiyaç olan ürünlerin üretilmesi ve gerekli yatırımların yapılması da son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir.Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte olup, bugün proje ihalesi yapılan iki tarihi köprünün taşınması veya yerinde korunması işi de önceden belirlenmiş bir sürecin bir parçasıdır. Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde yatırım ve üretimin durdurulmasının istenmesi, yapılan bir proje ihalesi üzerinden siyasi fırsatçılık yapmak, milletimize Koronavirüsten daha çok zarar vermektedir.Ülkemiz salgınla mücadele ederken üretim ve yatırımları da sürdürmek, ülke ekonomisini dimdik ayakta tutarak yarınlarımızı da güvence altına almak hepimizin temel görevi olduğuna inanıyoruz.” 

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Ulaştırma, Bakanı, Cahit, Turhan, görevden, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı