Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 05:02 Bu haber 902 kez okundu
 
Uludağʹda dağcılar kayboldu...!
Uludağʹda kaybolan dağcıların ayak izlerine rastlanıldı! Özel Harekat da bölgeye gidiyor
TÜRKİYE Haberi
Uludağʹda dağcılar kayboldu...!

Zirveye çıkmak için Uludağʹa giden İstanbullu 2 amatör dağcı, sisin bastırmasıyla birlikte yönlerini kaybetti. Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığının 100 metre ilerisine 34 SK 2280 plakalı araçlarını park eden Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37) isimli 2 dağcı zirveye çıkmak için yola koyuldu. Kar kalınlığının 15 santimetre, hava sıcaklığının eksi 3 derece olarak ölçüldüğü Uludağʹda sisin basmasıyla yönlerini kaybeden dağcılara aileleri ulaşamayınca jandarma ekiplerine haber verildi.

 

Jandarma ve AFAD ekipleri dün gece bir süre arama çalışmalarını sürdürdükten sonra hava şartlarının olumsuz etkisinden kaynaklı arama sabah saatlerine bırakıldı. Sabahın ilk ışıklarıyla AFAD ve jandarma ekipleri arama çalışmalarına başlarken, diğer sivil kurtarma ekiplerinin de Bursaʹdan Uludağʹa yola çıktığı öğrenildi.

 

KURTARMA EKİPLERİ ARIYOR

Çok sayıda arama kurtarma ekibi Uludağʹın her bölgesinden zirveye doğru yürüyüşe geçti. İstanbulʹda bir otomobil firmasında çalıştıkları öğrenilen iki dağcıyı arama kurtarma çalışmalarına jandarma ve AFADʹın yanı sıra bu sabah itibariyle gönüllü kuruluşlar NAK, AKUT, İHH, BAKUT ve ANDA ekipleri de katıldı.

 

AYAK İZLERİNE RASTLANDI

Kayıp 2 dağcıyı bulmak için adete zamanla yarışan ekipler, yaklaşık 24 saatlik arama çalışmasının ardından, ayak izine rastladı. Ayak izlerini takip etmeye devam eden ekipler, havanın kararmasına rağmen çalışmalarına devam ediyor.Kayıp iki dağcının arama çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Nilüfer Arama Kurtarma Başkanı Fatih Işık, ʹŞu an kayıp şahıslarla ilgili herhangi bir gelişme yok. Arazide yoğun bir arama çalışması var. Dün akşam saatlerinde aileler kayıp müracaatı yapmış. Dün akşam ilk etapta jandarma ve AFAD ekipleri çalışmalarını yaptılar. Bu sabah itibarıyla çalışmalar devam etti. Şu an NAK, AFAD ve Jandarma arazide. Var gücümüzle arıyoruz. Kayıp şahıslara dair herhangi bir emareye ulaşamadık. Arazide oldukça yoğun bir ekip var. Hava sıcaklığı şu an sıfırın altında 3 derece. Dolayısıyla oldukça soğuk ve bu da çalışmaları güçleştiriyor. Bölgede yetkili merciler tarafından cep telefonu sinyali alınmaya çalışıldı ancak bölgenin önü çok açık, farklı baz istasyonlarından farklı noktalardan sinyaller geliyor. Bu da yerlerinin tespiti noktasında sorun yaşatıyor. Yerlerinin tespiti konusunda net bir gelişme henüz yokʹ diye konuştu.

 

ÖZEL HAREKAT DA BÖLGEYE GİDİYOR

Arama yapılan bölgenin tek bir bölge olmadığını söyleyen Işık, ʹJandarma Özel Harekatʹın da bölgeye geleceğini öğrendik. Oldukça uzak bölgelere kadar ulaşıldı. Şu an benim ekibimden bir grup Bursa-Ankara kara yoluna inmek üzereler. İkinci Oteller Bölgesiʹnden araziden arayarak gittiler. Diğer ekipler de muhtelif bölgelerde tarama çalışmalarını sürdürüyorʹ dedi, Arazi şartlarının çok zor olduğunu söyleyen Işık, ʹArazi yapısı sebebiyle oldukça zorlayıcı bir güzergah. İnsan gücüyle arama yapıldığında çok zorlayıcı bir çalışma yürütülüyorʹ diye konuştu.

 

ʹARAMA KURTARMA EKİPLERİ İZLERİ TAKİP EDİYORʹ

Arama çalışmaları sırasında ayak izlerine rastlanıldığını söyleyen Işık, ʹAyak izlerine rastlandı ancak onların ayak izi olup olmadığına dair net bir bilgi yok. Saklıgöl Bölgesiʹnden iki çift ayak izi bulundu ama onlara ait olup olmadığını bilmiyoruz. Arama kurtarma ekipleri izleri takip ediyorʹ dedi.

Kaynak: (Haberler) - Haberler Editör:
Etiketler: Uludağʹda, dağcılar, kayboldu...!,
Yorumlar
Haber Yazılımı