Haber Detayı
05 Ekim 2019 - Cumartesi 22:16 Bu haber 961 kez okundu
 
Uluslararası Stratejist Abdullah Ağar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Partiʹnin Kızılcahamamʹdaki 29. İstişare Toplantısıʹnda, Fıratʹın doğusuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.
TÜRKİYE Haberi
Uluslararası Stratejist Abdullah Ağar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Partiʹnin Kızılcahamamʹdaki 29. İstişare Toplantısıʹnda, Fıratʹın doğusuyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

Erdoğan, ˮBarış pınarlarının önünü açma vakti belki bugün, belki yarın denebilecek kadar yakındır. Hem karadan hem havadan bu harekâtı yürüteceğiz. Talimatlarımızı verdik; sözün bittiği yerdeyizˮ dedi.ˮ

 

TALİMATLARIMIZI VERDİKˮ

 

Bu açıklamanın ardından Uluslararası Stratejist ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar ile olası harekatın neden ve sonuçlarını konuştu. İşte Ağarʹın tespitleriyle son durum..Sayın Cumhurbaşkanıʹnın ˮTalimatlarımızı verdikˮ ifadesi gelinen yeni bir aşamaya işaret ediyor ve bir karara varıldığına vurgu yapıyor. Bundan sonrası için artık topun Türk Silahlı Kuvvetleriʹnde olduğunu kendileri belirtiyor.

 

ˮHAREKÂT KÜRESEL DİZAYNA KARŞI YAPILIYORˮ

 

Öncelikle bu operasyonun niteliğine bakmak gerekir ki; bu harekât; küresel dizaynın dışında bırakılan, Türkiyeʹnin üniter yapısına, toprak bütünlüğüne, geleceğine ve varlığına yönelik kasta karşı zaruri olarak hayata geçiriliyor. Bölgede Türkiye, hiçbir şekilde göz önünde bulundurulmadan yapılan dizayna açıkçası Türkiye müdahale ediyor.

 

HAREKÂTIN ADI: ˮBARIŞ PINARLARI MI?ˮ

 

Sayın Cumhurbaşkanıʹnın cümlesinde ʹBarış pınarlarıˮ ifadesi geçti ki; bu harekatın adı olabileceği gibi tek noktadan değil çok eksenli bir operasyon olabileceğini akıllara getiriyor.

 

TSKʹDAN 85 BİN ASKERLİK YIĞINAK

 

Türkiye- Suriye arasındaki 480 kilometrelik sınır hattında Türk Silahlı Kuvvetleriʹnin (TSK),85 bin kişilik bir yığınak yaptığı biliniyor. Bölgede 60-110 bin aralığında bir terör unsuru bulunuyor. Bu teröristlerin elinde ise yine ABD ve Batı tarafından verilen konvansiyonel silahlar var.

 

ˮ15-20 BİN KİLOMETREKARELİK BİR ALANˮ

 

Bu operasyonu ben, İstiklal Mücadelesiʹnden sonra gerçekleştirilen en büyük harekat olarak görüyorum. Bunun nedeni, 30 kmʹlik derinlikte harekat alanının 15 bin, 40 km derinlikte ise 20 bin kilometrekarelik bir bölgeyi kapsaması. Karşınızda konvansiyonel bir güce sahip terör örgütü var.

 

ˮBÖLGE, FIRAT KALKANI VE ZEYTİN DALIʹNIN 4 KATIˮ

 

Bu nedenle de harekatın uzun soluklu olabileceğini düşünüyorum. Mevcut bölgenin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında TSKʹnın temizlediği alanın 4 katı olduğunu vurgulamak gerekiyor. TSK, bölgede tehdit değerlendirmesini, terör unsurlarının durumunu ve kendi kuvvet unsurlarına bakarak bu operasyonu gerçekleştirecektir.ˮ

 

ˮHAREKAT ATEŞ DESTEK VASITALARIYLA BAŞLAYABİLİRˮ

 

BMʹnin açıklamasına göre Suriye topraklarının yüzde 27-28ʹi terör örgütü PKKʹnın elinde bulunuyor. Bun karşın ise Kürt nüfus ise ülkenin yüzde 5ʹini oluşturuyor. Yani burada Suriyeʹnin diğer bileşenlerine karşı bir yok etme söz konusu. Türkiye ateş destek vasıtaları ve hava harekâtıyla operasyona başlayabilir. Bunun değerlendirmesini TSK yapmıştır. Arazi müsait, her türlü harekatı TSK ortaya koyar.

 

ˮABD, TÜRKİYEʹYİ KARŞISINA ALAMAZˮ

 

Harekat sırasında ABDʹnin, ABD askerlerinin ortaya koyacağı iradeyi hep birlikte göreceğiz. Bunu bilmiyorum ancak ABDʹnin bir müdahalesi olursa bu Atlantik eksenini bitirir. Türkiyeʹnin NATO sürecini sonlandırır ve NATOʹnun güneydoğu ayağı çöker. ABD, Türkiye ve Türkiye üzerinden elde ettiği kazanımların hepsini kaybeder.

 

ˮDÜNYA HAKİMİYETİ ALT ÜST OLURˮ

 

Yine böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda Milli birlik ruhunun buna tepkisi olur. ABDʹnin istemese bile pragmatik yaklaşımının gerek siyaset gerekse ordu nezdinde hakim olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde NATO dağılır ve ABDʹnin dünya hakimiyeti de alt üst olur.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Uluslararası, Stratejist, Abdullah, Ağar,
Yorumlar
Haber Yazılımı