Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 08:56 Bu haber 2668 kez okundu
 
Üstel; Hedefimiz turizmde devlet politikası oluşturmak
Kuzey Kıbrıs Turizm şurası 11-12 ocak'ta yapılıyor...Turizm Bakanı Üstel basın toplantısı düzenledi: "Hedefimiz turizmde devlet politikası oluşturmak"
TURİZM Haberi
Üstel; Hedefimiz turizmde devlet politikası oluşturmak

İstihdamı,Turizmde Tanıtma ve Pazarlama, Turizmde Ulaşım, Konaklama Sektörü, Seyahat Acentacılığı, Dijital Turizm ve İnovasyon, Gastronomi Turizmi" olmak üzere 10 komisyonda çalışmalar yapılacağını kaydetti. 


Şurada ortaya çıkacak raporlar ışığında ülkenin turizm stratejilerini gözden geçirerek gerçekçi, sürdürülebilir ve güncel bir eylem planı oluşturacağını ifade eden Üstel, "Şuranın sonuçlarının, önümüzdeki on yıl içerisinde ülkemizin turizm hedeflerini gerçekleştirmede belirleyici yararlar sağlayacağına olan inancımla hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlar, şura sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim" dedi. 


Soruları da yanıtlayan Üstel, ülkeye ulaşımda sıkıntılar olduğunu ancak dünya turizminde büyüyen pastadan daha fazla nasıl pay alabilecekleri ve bu hedefe nasıl ulaşabileceklerini şurada tartışacaklarını kaydetti. 


TURİZMİ ŞEKİLLENDİRMEK VE ÇEŞİTLENDİRMEK
Amaçlarının ülke turizmini geliştirmek kaliteyi artırmak ve bununla birlikte turist sayısını artırmak olduğunu ifade eden Üstel, şuranın bir hedefinin de turizmi şekillendirmek ve çeşitlendirmek olduğunu söyledi. 

 

Kış turizminin önümüzdeki hafta başlayacağını ve destinasyon sayısını artırmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Üstel, bu yıl Uzak doğudan turistlerin de ülkeye gelmeye başlayacağını kaydetti. 


Turizm kalkınma ajansını da kurmayı planladıklarını ifade eden Üstel, ulaşımdaki sıkıntıları bu şekilde bazı yeni açılımlarla aşmaya çalışacaklarını dile getirdi. 


“YENİ BİR ŞİRKET UÇUŞA BAŞLAYACAK”
Yeni bir şirketin Mayıstan sonra ülkeye uçuşa başlayacağını ifade eden Üstel, şirket ismi veremeyeceğini söyledi. 


Üstel, ulaşımdaki sıkıntıları aşmak için öncelikli yeni havalimanının tamamlanmasına önem verdiklerini, yeni havalimanı ile ulaşım alanında yeni adımlar atacaklarını ve hukuk yoluna gidebileceklerini anlattı. 


Pastadan tüm sektörlere pay almak istediklerini ifade eden Üstel, bütün görüşleri alacaklarını ve hep birlikte turizmi geliştireceklerini kaydetti. 


Dijital reklama da önem verdiklerini ve bu alandaki faaliyetleri artırdıklarını ifade eden Üstel, bölgede ve ülkede siyasi istikrarsızlığın da olduğunu, bu sıkıntıları bilerek bütçeye göre hareketle tanıtım faaliyetlerini sürdürdüklerini belirtti. 


Çevre konusunda da çalışmalarının olduğunu, yasalarda bazı değişiklikler hazırlığında olduklarını ifade eden Üstel, çevreye hep birlikte sahip çıkılmasının önemine işaret etti. 


YERLİ İSTİHDAM
Üstel, yerli istihdama da önem vereceklerini ve turizm koleji gibi bir okulla yerli iş gücünü artıracaklarını söyledi. 


Üstel'in konuşmasının ardından şuraya destek veren ve katkı koyan akademisyenler de söz alarak, şuranın hedefleri ile ilgili bilgiler verdi ve soruları yanıtladı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üstel;, Hedefimiz, turizmde, devlet, politikası, oluşturmak,
Yorumlar
Haber Yazılımı