Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 12:16 Bu haber 9797 kez okundu
 
Uzmanlar uyarıyor: Dijital asistanlara ʹlütfenʹ denilmeli
Apple’ın iPhone 11ʹi tanıtacağı tarih belli oldu Siriʹye soru sordu,
TEKNOLOJİ Haberi
Uzmanlar uyarıyor: Dijital asistanlara ʹlütfenʹ denilmeli

Siriʹye soru sordu, gözaltına alındı Siri, artık siz söylemeden de sizin hayatınızı kolaylaştırıyor.

 

Google Asistan Türkiyeʹde (Espriler hala çok kötü) Google Asistanʹın kullanıcıların seslerini gizlice kaydettiği ortaya çıktı.

 

ABDʹnin Utah eyaletinde yer alan Brigham Young Üniversitesi, Siri, Aexa ve Google Assistant gibi dijital asistanları emir kipiyle kullanmanın cocuklar ve yetişkinler üzerindeki etkilerini araştırdı.

 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Meksikaʹnın Cancun şehrinde düzenlenen Bilgi Sistemleri Konferansıʹnda sunulan araştırmada, dijital asistanları yönetirken kaba bir tavır takınmanın ve teşekkür etmemenin yetişkinlerin sosyal yaşantılarına olumsuz etkide bulunmadığı ancak çocuklarda ters etki yarattığı ortaya çıktı.

 

Buna göre dijital asistanına kaba bir dille hitap eden yetişkinler geri kalan hayatlarında daha az kibar hale dönüşmezken, çocuklar bu kaba tavrı hayatlarının ʹnormaliʹ haline getirebilir.ˮ

 

LÜTFENʹ DENİLMELİ

 

ABDʹde 274 yetişkinle yürütülen araştırma, dijital asistanları kullanmanın ˮhenüzʹ yetişkinleri kabalaştırmadığını ancak buyurgan bir dille Siri ve Alexaʹyı istek yağmuruna tutan çocukların bir gün büyüyeceği ve ʹteşekkür etmeyen insanlarʹ olarak yetişecekleri konusunda uyarıyor.

 

Uzmanlar, bu durumu çocukların dijital asistanlara kimlik yüklemeye yetişkinlerden daha meyilli olmasıyla açıklıyor. Yetişkinler ise sadece talimat verdikleri ‘robotların’ halihazırda duyguları algılayamadığının bilincinde.

 

Google ve diğer dijital asistan üreticileri durumun farkına varmış olacak ki, yeni robotların birçoğunda iletişime geçtikleri çocuklara teşekkür etme ve güzel sözler söyleme özellikleri bulunuyor.

 

Uzmanlar, dijital asistanlara talimat verirken ‘lütfen’ kelimesinin kullanılması ve teşekkür edilmesinin önemine dikkat çekiyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Uzmanlar, uyarıyor:, Dijital, asistanlara, ʹlütfenʹ, denilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı