Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 00:26 Bu haber 1361 kez okundu
 
Wikileaksʹin kurucusu Jullian Assange cezaevinde saldırıya uğradı
Oğlunun ABDʹye teslim edilmesine karşı Avrupaʹnın değişik kentlerinde yapılan dayanışma etkinliklerine katılan Jullian Assangeʹın babası John Shipton, oğlunun cezaevinde yumruklu saldırıya uğradığını açıkladı.
DÜNYA Haberi
Wikileaksʹin kurucusu Jullian Assange cezaevinde saldırıya uğradı

Oğlunun ABDʹye teslim edilmesine karşı Avrupaʹnın değişik kentlerinde yapılan dayanışma etkinliklerine katılan Jullian Assangeʹın babası John Shipton, oğlunun cezaevinde yumruklu saldırıya uğradığını açıkladı.

 

Shipton Assangeʹın 22 saat revirde tutulduğunu belirterek sağlık durumunun iyi olmadığını dile getirdi.Avustralya vatandaşı Gazeteci Julian Assangeʹnin başını çektiği Wikileaks, 2009 yılında ABDʹnin istihbarat kaynaklarına ait olduğu belirtilen 1,2 milyon gizli belgeyi yayınlamaya başladığında dünya genelinde büyük bir yankı yarattı. Birçok ülkede sayılı medya organlarında aynı anda yayınlanan belgelerin etkisi sarsıcı oldu.

 

Belgeler arasında ABDʹnin Irak ve Afganistan işgalleri sırasında işlediği insanlığa karşı suçları dikkat çekti.Hakkında İsveç ve ABD mahkemelerinde açılan davalardan ötürü dönemin Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correra tarafından Assangeʹye iltica hakkı tanındı. Bunun üzerine Ekvadorʹun İngiltereʹdeki büyükelçiliğine sığınan Assange, tam yedi yıl boyunca elçilik binasındaki bir odada yaşamak zorunda kaldı.

 

Ancak Ekvadorʹda yapılan seçimlerde Correraʹnın yerine Lenin Morenoʹnun devlet başkanlığına seçilmesiyle politika değişikliğine gidildi. ABD ile yapılan pazarlıkların ardından Nisan 2019ʹda elçilikten çıkarılarak İngiliz polisine teslim edilen Assange, ABDʹnin suçlamaları ve iade talebi nedeniyle Londraʹdaki bir cezaevinde tutuluyor.

 

ABDʹde hakkında 175 yıla kadar varan ceza talep edilen Assangeʹın iade edilip edilmeyeceği önümüzdeki şubat ayında başlayacak davada ele alınmaya başlayacak.Oğlunun ABDʹye teslim edilmesine karşı Avrupaʹnın değişik kentlerinde yapılan dayanışma etkinliklerine katılan Baba John Shipton, Kölnʹde Evrenselʹden Yücel Özdemirʹin sorularını yanıtladı.

 

İşte o yanıtlar:

 

En son 60 doktorun imzasıyla yayınlanan raporda oğlunuzun durumunun iyi olmadığı ifade edildi. Siz en son 1 Ekimʹde Julian Assange ile tutulduğu cezaevinde bir araya geldiniz. Sağlık durumu gerçekten nasıl?

 

Çok iyi olduğunu söyleyemem. Benden sonra kendisiyle en son tutulduğu Balmarsh Cezaeviʹnde gazeteci John Pilger görüştü. Pilger, 28 Kasımʹda bir toplantıda durumu hakkında daha ayrıntılı bilgi verdi. Oğluma bir mahkumiyet kararı bulunmadığı halde tutuklulara giydirilen tek tip elbise giydirildi. Halbuki hakkında mahkumiyet kararı verilmeyenlerin cezaevinde kendi elbiselerini giymesi söz konusu. Yine okuma gözlüğünü konsolosluktan alındığı sırada yanına almadığı için fazla okuyamıyor. İki ay boyunca hiç okumadığını söyledi.Julian günde 22 saat boyunca revirde tutuluyor. Ama bu gerçekten bir hapishane hastanesi gibi bir yer değil. Burada diğer tutuklulardan izole edilerek, sürekli izleniyor. Her 30 dakikada bir kaldığı odanın kapısı açılarak ʹintihar kontrolüʹ yapılıyor. Pilgerʹin anlattığına göre en son bir tutuklu Assangeʹa yumruklu saldırı düzenledi. Nisan ayından bu yana 10-15 kilo zayıfladı. Bu nedenle sağlık durumu hiç iyi değil.Hakkındaki iddianamenin ne olduğunu ise bilmiyor. Çünkü ortada bir iddianame yok. Avukatları ve ailesiyle telefonda görüşmesine izin verilmiyor.

 

ʹEKVADOR, IMF ANLAŞMASI KARŞILIĞI TESLİM ETTİʹ

Yedi yıl boyunca Ekvador Büyükelçiliğinde kaldı. ABD ile Ekvador arasında nasıl bir pazarlık yapıldı da Assange, İngiliz polisine teslim edildi?Lenin Morenoʹnun devlet başkanlığına seçilmesinden sonra, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Ekvadorʹa gitti ve Assange konusunda politika değişmeye başladı. ABD ile yapılan pazarlıklar ortaya çıktı. Silah ticareti, askeri yardım ve yeni bir IMF anlaşması karşılığında Assange elçilik binasından çıkarıldı. Çıkarılmadan önce de aşamalı olarak hareket alanı daraltıldı. Önceleri internete girme, bilgisayar kullanma, kaldığı oda dışında mutfağı gitme uygulamalarına son verildi. Ziyaretçi kabulü de azaltıldı. En son kaldığı odanın kaloriferleri de kapatıldı. Böylece elçiliği terk etmeye zorladı.Pazarlık Ekvador için basın özgürlüğü değil, silah ticaretinin daha önemli olduğunu açık olarak ortaya koydu.

 

ʹULUSLARARASI HUKUK DEVRE DIŞI BIRAKILDIʹ

Oğlunuz Assange, Avustralya vatandaşı. Ancak şubat ayında görülecek davada ABDʹye iade edilip edilmeyeceğine karar verilecek. Uluslararası hukuk açısından bu mümkün mü? Avustralya hükümeti nasıl bir politika izliyor?

 

Maalesef ABDʹye verilmesi mümkün. Çünkü, Julian için uluslararası hukuk devre dışı bırakıldı. Bunu İsveç, ABD, İngiltere ve Ekvador birlikte yaptı. Diğer ülkeler de seyirci. Bununla birlikte son 10 yıl içinde Julian hakkında geniş bir karalama, yalan kampanyası sürdürüldü.

 

Bir süredir Avrupaʹda Julian için yapılan dayanışma etkinliklerine katılıyorsunuz. Bir baba olarak gösterilen dayanışmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Güçlü bir dayanışmanın olduğunu gördüm. Bu güçlü, derin ve sevgiyle yapılan dayanışmanın Julianʹın yanlış bir şey yapmadığını bir kez daha gösteriyor. Ona bir suçlu muamelesi yapıyorlar, ancak o sadece sorumluluğu gereğince gelen bilgileri yayınlamakla yetindi. Gerçeklerin iktidarı elinde bulunduranlardan daha güçlü olduğunu biliyordu. Çocukluğunda da sosyal adalet, eşitlik ve özgürlük peşindeydi.

 

ʹBASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN AYAĞA KALKMAK GEREKİYORʹ

 

Julian Assangeʹnin karşı karşıya olduğu durum basın özgürlüğünün tehlikeyle karşı karşıya olduğu gösteriyor mu sizce? Julian Assange bu konuda size bir şeyler söyledi mi?

Çok acı bir gerçek ki, şu anda basın özgürlüğünden söz etmek pek mümkün değil. Julian yüksek güvenli bir hapishanede (Belmarsh) tutuluyor. Buna Londraʹnın Guantanamosu deniliyor. Basın özgürlüğünün yeniden kazanılması için her yerde ayağa kalkmak gerekiyor. Özellikle de Almanyaʹnın başkenti Berlin. Çünkü, ABʹnin açık bir tutum alması durumunda İngiltere Julianʹın ABDʹye teslim etmeyebilir. Bu konuda 12 Kasımʹda yapılacak seçimlerin de büyük bir öneminin olduğunun farkındayız.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Wikileaksʹin, kurucusu, Jullian, Assange, cezaevinde, saldırıya, uğradı,
Yorumlar
Haber Yazılımı