Haber Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 09:08 Bu haber 7084 kez okundu
 
Yerli otomobilin ardından bir müjde daha!
Yerli otomobilin ardından bir müjde daha! İlk tank 2021 yılında banttan inecek
TEKNOLOJİ Haberi
Yerli otomobilin ardından bir müjde daha!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Üniversitesiʹnde düzenlenen ʹŞampiyonlar Gecesiʹ programına katıldı. Ali İhsan Yavuz burada yaptığı açıklamada ilk tankın 2021 yılında banttan ineceği müjdesini verdi.

 

ʹHER AY 6 TANK ÜRETİLECEKʹ

Yavuz, ʹÇok uzun süredir partinin kurulduğundan beri siyaset yapıyorum. Buradan da bir müjde vermek istiyorum. 2021 yılında mayıs ayı içerisinde ilk tank Sakaryaʹda banttan inecek ve her ay ondan sonra 6 tane tank üretilmiş olacak. Ayda 6 tane tank üretilmiş olacak. İnşallah 2022 yılında da yerli otomobilimiz üretilmeye başlanacak. Kanal İstanbulʹuyla, nükleer santrallerimizle ve sporcularımızla Türkiye bir marka ülke haline gelecek inşallah. Şimdi de öyle ama daha bir başka bir marka ülkeye dönüşeceğiz her alanda. O huzurlu güzellikler içerisinde sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanʹın önderliğinde sizlerin katkılarıyla hep beraber yeni heyecanlara yolculuk yapacağızʹ dedi. 

 

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Türkiyeʹnin Otomobili Girişim Grubuʹnun (TOGG) yerli elektrikli otomobili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın da katıldığı Gebzeʹde törenle tanıtıldı. Erdoğan, yerli otomobilden ilk ön siparişi verdi, üretimin Bursa Gemlikʹteki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) arazisinde yapılacağını açıkladı, ʹTürkiyeʹnin 60 yıllık rüyasının gerçekleşmesine şahit oluyoruzʹ dedi. 2022ʹDE YOLLARDA Yerli aracın SUV ve Sedan modelleri, Gebzeʹdeki TOGG (Türkiyeʹnin Otomobili Girişim Grubu) merkezinde törenle kamoyuna tanıtıldı. Fabrika yapımının 2020ʹde bitmesi, ardından yerli otomobilin üretimine başlanması planlanıyor. Yerli otomobilin ilk serisinin üretiminin de 2022ʹde tamamlanması hedefleniyor.

 

YÜZDE YÜZ ELEKTİRİKLİ

Yerli otomobil elektrikli motorla çalışacak. Otomobilin bu nedenle sessiz çalışması ve emisyon salmaması bekleniyor.Akıllı otomobil özelliği olacağı için sürekli olarak internete bağlı olacak. Kokpitte iki ucun arasında boydan boya LED ekran olacak.Yol durumu da hedef noktaya ulaşma seçenekleri de bu ekranda yer alacak. Kapı içlerindeki hoparlörler sayesinde müzik sisteminin de geliştirildiği belirtiliyor.Akıllı evi olan yerli otomobil sahipleri, akıllı evle akıllı otomobil arasında bağlantı kurabilecek.Merkeze sürekli bağlı olacak olan otomobil, güncellemeleri de uzaktan 4G ya da 5 G bağlantısıyla alabilecek.

 

UZAKTAN ERİŞİMLE ARIZAYA MÜDAHALE EDİLEBİLECEK

Yine bu bağlantı sayesinde arıza durumunda servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek.

 

İKİ ÇEKER 200 BEYGİR, 4 ÇEKER 400 BEYGİR

Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın ʹTeknik özelliklerini biz belirliyoruzʹ dediği yerli otomobille ilgili bazı bilgiler şöyle:Çift motorlu aracın motor gücü 150kW.İki çeker araç 200 beygir, 4 çeker ise 400 beygir gücünde. 200 beygir güçle 7,6 saniyede, 400 beygir güçle de 4,8 saniyede saatte 100 kilometre hızlanabilecek.

 

BATARYASI YARIM SAATTE YÜZDE 80ʹE KADAR ŞARJ OLACAK

Şarjla çalışacak ve akıllı otomobil özelliğiyle şarj bitmeye yakın uyarı verecek olan motor, hızlı şarj ile yarım saatten kısa sürede yüzde 80ʹe kadar şarj olabilecek. Evlerde, ofislerde ve yol üzerindeki istasyonlarda şarj olabilecek. Tanıtımda, ʹTürkiyeʹnin şarj altyapısının da 2022ʹde hazır olacağıʹ ifade edildi.Menzili de dolu bataryayla 300+ ve 500+ kilometre olacak

 

OTONOM OLACAK

Otomatik sürüş teknolojisiyle çalışacak olan otomobil, kendi kendine dur-kalk yapabilecek. Böylece trafik sıkıştığında sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.Geri kazanımlı frenleme sistemi olacak.Araç içinde 7 adet standart, 2 de opsiyonlu hava yastığı bulunacak.Aracın tamamen yerli olarak üretileceği belirtilen bataryası tabana yerleştirilecek. HIZI 180 KİLOMETREYİ AŞMAYACAK Hızının da saatte 180 kilometreyi geçmemek üzere ayarlandığı belirtiliyor.Yerden yüksek aracın yol tutuş özelliği de iyileştirilecek ve inişli-çıkışlı yollarda zorlanmadan ilerlemesi sağlanacak.Otomobilin bagaj hacminin 500 litreyi geçmesi hedefleniyor.

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yerli, otomobilin, ardından, bir, müjde, daha!,
Yorumlar
Haber Yazılımı