Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 12:06 Bu haber 2804 kez okundu
 
YÖK Başkanı Saraçʹtan ʹVakıf Üniversitelerine Kısıtlamaʹ Açıklaması
Yükseköğretim Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖKʹte düzenlenen bilgilendirme toplantısında yükseköğretimde iyileştirme ve vakıf üniversitelerine yapılması planlanan iyileştirmeler üzerinde durdu.
EĞİTİM Haberi
YÖK Başkanı Saraçʹtan ʹVakıf Üniversitelerine Kısıtlamaʹ Açıklaması

Yükseköğretim Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖKʹte düzenlenen bilgilendirme toplantısında yükseköğretimde iyileştirme ve vakıf üniversitelerine yapılması planlanan iyileştirmeler üzerinde durdu. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkeziʹnde düzenlenen Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreniʹndeki, bazı vakıf üniversitelerinin kazanç odaklı çalıştıklarına dair sözlerinin hatırlatılması üzerine Saraç,ˮCumhurbaşkanımızın beyanı, milletimiz tarafından yapılan bir tespitin, en üst düzeyde bir uyarı şeklinde tekrarlanmasıdır.Ben ilgili kurumların bu husustaki uyarıyı dikkate alacağını düşünüyorum.ˮ dedi.

 

Saraç, vakıf üniversitelerini vergisiz kazanç yolu olarak gören birtakım kurumlar olduğuna işaret ederek, ˮBunlara yok dersek bunlar gerçeklik aleminden yok olmuyor. Bunlar maalesef varlar ve her yıl Yükseköğretim Denetleme Kurulunun yaptığı olağan denetlemelerde ve raporlarda, çok büyük rakamlarda (yüz milyonlarca liralık) kaynak aktarımı yapıldığı tespit ediliyor. Biz bu kaynakların üniversitelere döndürülmesi için çalışıyoruz. Biz yükseköğretimin bütün zihni mesaisini, kalitenin daha yükseltilmesi ve niteliğin artırılması için harcamasını istiyoruz.ˮ ifadelerini kullandı.

 

ʹʹOLUMSUZ ALGI OLUŞTURUYORʹʹ

 

Saraç, kazanç odaklı çalışan vakıf üniversitelerinin, vakıf mantığıyla toplum yararına çalışmayı ilke edinenlere de zarar verdiğini belirterek, ˮBurada asıl rencide olanlar, işlerini doğru yapan, ülkenin kalkınması yönünde büyük katkılar sağlayan nitelikli vakıf üniversiteleridir. Onlar, bu çürük elmalar yüzünden aynı potada değerlendirilmekten çok rahatsızlar. Halbuki bazı vakıf üniversitelerimiz hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiyeʹnin medarıiftiharıdır. Fakat kötü örnekler, toplumda, vakıf üniversitelerinin bütününe yönelik ciddi olumsuz bir algı oluşmasına yol açıyor.ˮ değerlendirmesinde bulundu.Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın, vakıf üniversitelerinin Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla yönelmesi konusundaki yönlendirmesinin önemini vurgulayan Saraç, bu çerçevede vakıf üniversitelerinin, toplam öğrenci gelirinin en az yüzde 1ʹi kadar Ar-Ge bütçesinin olmasının şart koşulduğu bir genelge hazırlandığını anımsattı.

 

KONTEJYAN ARTIŞ TALEBİ KISITLAMASI

 

Saraç, vakıf üniversiteleri arasında haksız rekabete yol açan reklam harcamalarına yönelik de kararlar aldıklarını hatırlatarak, 11. Kalkınma Planı hedefleri çerçevesinde devlet ve vakıf üniversitelerinin Ar-Geʹye daha fazla yönelmesini isteyeceklerini kaydetti.

 

Vakıf üniversitelerinin nitelikli eğitim ve Ar-Ge için ne kadar bütçe ayırdıklarını takip edeceklerini söyleyen Saraç, şu açıklamalarda bulundu:

 

ˮVakıf üniversitelerinin kontenjan taleplerini, Ar-Ge ve öğretim üyesi yetiştirme yönündeki performanslarına göre değerlendireceğiz. Burada herhangi bir varlık gösteremeyen, Ar-Ge ve öğretim üyesi yetiştirme konusunda gayret göstermeyen vakıf üniversitelerimizin kontenjan artış taleplerinin değerlendirmeye alınmayacağı bir sistem getireceğiz. Bir iki gün içinde vakıf üniversitelerine, Ar-Ge kapsamında hangi kalemlerin dikkate alınacağına ve kabul edileceğine dair bir yazı göndereceğiz. Vakıf üniversitelerinin olağan değerlendirme ve denetleme süreçlerini de bu istikamette yapacağız.ˮ

 

Saraç, vakıf üniversitelerinin öğretim üyesi yetiştirmek yerine devlet üniversitelerinden öğretim üyesi seçmeyi tercih ettiğini dile getirerek, bu durumun sisteme zarar verdiğinin altını çizdi.

 

Belirlenen sayıda araştırma görevlisi istihdam etmeyen vakıf üniversitelerinin birim kurma tekliflerinin de değerlendirmeye alınmayacağını bildiren Saraç, şunları kaydetti:

 

ˮÖğretim üyesi sayısı 400ʹe yakın olan köklü bir vakıf üniversitemizin yüksek lisans öğrenci sayısı ile, yeni kurulan, mezun bile vermemiş olan ve öğretim üyesi sayısı 90ʹa ulaşmayan bir vakıf üniversitemizin yüksek lisans öğrencisi sayısı neredeyse aynı, ikisi de bin küsur öğrenci kaydetmiş. Bu duruma seyirci kalmak mümkün mü?Cumhurbaşkanımız bu gidişe dikkat çekiyor, ʹkaliteʹ diyor, ʹaraştırmaʹ diyor, ʹcepleriniz yerine ülkemizin kalkınmasını önceleyinʹ diyor. Doğru da söylüyor. Biz de görev tanımımızın gereğini yapmak durumundayız. Bize düşen, öğrencilerimizi emanet ettiğimiz üniversitelerimizi, bu öğrencilere iyi bir eğitim kazandırmaya sevk etmektir. Bunu başarılı bir eğitim veren vakıf üniversiteleri de talep ediyor, diğerlerinden ayrışmak istiyor.''

 

ŞEFFAFLIK VURGUSU

 

Saraç, vakıf üniversitelerine ilişkin yıllık izleme ve değerlendirme raporlarının kamuoyu ile paylaşıldığına işaret ederek,ˮBu noktada iyileştirmeyi sağlayacak anahtar kavram şeffaflıktır. Vakıf üniversitelerine ilişkin iki yıl önce ortaya koyduğumuz rapor ile bu yılkini kıyasladığımızda, çok ciddi bir iyileştirme görüyoruz. Bunu sağlayan YÖKʹün şeffaflık politikasıdır. Ne olup bittiğini toplumla paylaşmak durumundayız. Hiçbir olumsuzluğu halının altına süpürmeyeceğiz.ˮ diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: YÖK, Başkanı, Saraçʹtan, ʹVakıf, Üniversitelerine, Kısıtlamaʹ, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı