Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 09:36 Bu haber 1042 kez okundu
 
Yunan basını: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 için her şeyi yapacak
Yunan basınından Cumhurbaşkanı Erdoğanʹa: 2023 için her şeyi yapacak
DÜNYA Haberi
Yunan basını: Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 için her şeyi yapacak

Kathimerini gazetesinde yer alan haberde Türkiye’nin sınır ötesine yönelik 3 operasyon ile büyük başarı elde ettiği dile getirildi.

 

Kritik Libya ve Doğu Akdeniz hamleleri ile Türkiye’nin bölgede büyük bir güç haline geleceğini dile getirilen makalede Başkan Erdoğan’ın dengeleri değiştirdiği ifade edildi.

 

Makalede Başkan Erdoğan’ın 2023 öncesinde nihai hedefine doğru ilerlediği aktarıldı.  Kathimerini gazetesinde yer alan analizde Türkiyeʹnin Suriye ve Irakʹtaki sınır ötesi operasyonlardan başarıyla çıktığı ve sıranın Libyaʹya geldiği belirtildi.

Yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın 2023 öncesinde nihai hedefine doğru ilerlediği aktarıldı.

 

SINIR ÖTESİNDE 3 OPERASYON

Yunanistanʹın etkili gazetesi Kathimeriniʹnin Yunanca versiyonunda Vasilis Nedos imzasıyla yayımlanan analiz, ˮErdoğanʹın iki, üç ve birçok savaşıˮ başlığını taşıyor. Yazıda, Türkiye ile BM ve uluslararası toplum tarafından tanınan Libyaʹdaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan mutabakatın Doğu Akdenizʹdeki dengeleri değiştirdiği belirtildi. Öncesinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın sınır ötesindeki üç operasyonla Türkiyeʹyi iyi bir konuma getirdiği aktarıldı.  

 

Türk ordusunun özellikle Suriyeʹde müttefiklerinin yalnız bırakmasına rağmen güçlü bir tepki verdiğini dile getiren analiz, Fırat Kalkanıʹyla başlayan operasyon dizisinin Ortadoğu ülkesinin kuzeyinde bir kuşağın açılmasına yol açtığını vurguladı.

 

ˮTÜRKİYEʹYİ GÜÇLÜ ÜLKELERDEN BİRİ HALİNE GETİRECEKˮ

Türkiyeʹnin aynı dönemde Irakʹtaki terör örgütü PKK hedeflerine yönelik operasyonlara giriştiğini bildiren Vasilis Nedos, sıranın Libyaʹya geldiğini yazdı. Deniz yetki anlaşmasının ardından Türkiyeʹnin Libyaʹdaki meşru güçlere askeri danışmanlık, eğitim desteği verdiğini hatırlatan analiz, Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın Türkiyeʹyi bölgenin en güçlü ülkelerinden biri haline getirmek için her şeyi yapacağını vurguladı.

 

YUNANİSTAN PANİKLEDİ

Türkiyeʹnin Mayıs ayı sonunda Akdenizʹdeki yeni ruhsat başvurularını Resmi Gazeteʹde yayımlaması ve Dışişleri Bakanlığıʹnın Twitter hesabından paylaşılan haritalar, Yunanistanʹı paniğe sürükledi. Türkiyeʹnin adımları karşısında çaresiz kalan Yunanistan, uluslararası destek arayışına girdi.

 

Girit ve Rodos açıklarındaki muhtemel faaliyetlerden korkan Atina yönetimi, önce Fransa ile askeri tatbikata girişeceği sinyalini verdi. Haziran ayının sonunda ise, Yunan medyası ABD ve Fransa ile yapılan anlaşmayı manşetten verdi.Haberlere göre, ABD petrol devi Exxon Mobil, Fransız Total ve Hellenic Petroleum şirketleri, Girit açıklarında arama faaliyetleri için iki lisans anlaşması imzaladı. Anlaşmayı sevinç çığlıklarıyla karşılayan Yunan medyası, Washington ve Atina arasındaki işbirliğinin yeni alanlara taşınabileceğini yazdı.

 

PETROL VE DOĞALGAZ ARANACAK BÖLGELER

Son haritaya göre, Türkiyeʹnin petrol ve doğalgaz arayacağı yeni bölgeler arasında Rodos ve Giritʹin doğusu da yer alıyor. Yunan basını, Haziran ayı başında Yunanistanʹın uluslararası destek aradığını duyurmuştu. Kathimerini gazetesi, ilk sayfasında yer verdiği haberinde ʹTürkiye gelecek aylarda petrol aramaya başlamayı planlarken, Yunanistan uluslararası destek arıyorʹ başlığını kullanmıştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yunan, basını:, Cumhurbaşkanı, Erdoğan,, 2023, için, her, şeyi, yapacak,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı