Home Kıbrıs İngiltere Dışişleri Bakanı Kıbrıs’a geliyor

İngiltere Dışişleri Bakanı Kıbrıs’a geliyor

by Editör

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ın iki lider ve BM Genel Sekreter Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile temasları için kısa bir ziyaret amacıyla Perşembe günü Kıbrıs’a geleceği bildirildi.

Kıbrıs Haber Ajansı’na göre Raab, Rum Lider Nicos Anastasiades, Spehar, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile görüşmek üzere adada 24 saatten kısa bir süre kalacak.

2016 yılında dışişleri bakanı iken Kıbrıs’ı ziyaret eden Boris Johnson’ın ardından ilk kez bir İngiliz Dışişleri bakanı adaya gelecek.

Raab’ın temaslarında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Mart ayı başlarında düzenlenecek gayrı resmi beşli zirveye odaklanması bekleniyor. Cuma günkü basında çıkan haberlere göre, zirve ABD’deki kötü epidemiyolojik durum nedeniyle New York’taki Greentree yerine Cenevre’de gerçekleşebilir.

Raab’ın sabah Anastasiades’le ve ardından diğer konuların yanı sıra Unficyp ile ilgili konuları görüşmesi beklenen Spehar ile görüşmesi planlanıyor.

İngiliz bakan daha sonra Kıbrıslı mevkidaşıyla özel bir görüşme yapacak ve ardından iki ülke delegasyonları arasında genişletilmiş görüşmeler gerçekleştirecek. Kıbrıs sorunu ve yaklaşan gayri resmi görüşmenin yanı sıra, Christodoulides ve Raab’ın Brexit’ten sonra Kıbrıs ve İngiltere arasındaki ikili ilişkileri, Doğu Akdeniz’deki durumu ve bölgesel konuları görüşmeleri bekleniyor. İki bakan görüşmelerinin ardından medyaya açıklama yapacak.

Öğleden sonra Tatar ile buluşacak. Kıbrıs Türk tarafı, zirve öncesinde koordinasyon için kuzeye gelmesi beklenen Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile önümüzdeki hafta da istişarelerde bulunacak.

Guterres Perşembe günü yaptığı açıklamada, Mart ayı başlarında gayrı resmi bir beş artı bir toplantı (iki toplum, üç garantör ve BM) toplamayı planladığını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nden aldığı yetki açıkça Kıbrıs’taki iki bölgeli, iki toplumlu çözüme atıfta bulunsa da, tarafların sunacakları pozisyonları sunmalarına engel teşkil etmediğini söyledi.

Related Articles

Ajans Cyprus