Home Kıbrıs İşte Erhürman’ın partilere sunduğu ilkeler

İşte Erhürman’ın partilere sunduğu ilkeler

by Editör

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle ilk tur görüşmelerini gerçekleştirdikten sonra Haber Kıbrıs WEB TV özel yayınına katıldı.

Mete Tümerkan ve Hüseyin Ekmekçi’ye konuk olan Tufan Erhürman, ilk turda 4 adım üzerinden görüşmeleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erhürman birinci adımın erken seçim konusu olduğunu ifade ederek, seçim takvimine göre 2021 yılında ara seçim 2022 yılında ise yerel seçimler olduğuna dikkat çekti. Hükümetin Aralık’ta kurulması durumunda Haziran’da erken seçime gidileceğini belirterek, salgın ve ekonomik sıkıntılardan dolayı bu durumu önlemek için formül ürettiklerini ifade etti.

Erhürman erken seçimleri Eylül 2021 yılında yapmaları durumunda ara seçime gidilmeyeceğini aktardı.

Erhürman, ikinci adımda ise mali tabloyu görüştüklerini söyledi. Ersin Tatar’ın 2.3 milyar TL para gelmesi için protokola imza koyduğunu ancak bu paranın 782 TL’sinin geldiğini cari harcamalarda kullanılacak 1 milyar 150 Milyon TL’nin ise 66 milyon TL’sinin geldiğini açıkladı. Erhürman bu rakamları maliye bakanının teyit ettiğini belirterek, hükümete gelecek olanların bu tabloyu bilmesi gerektiğini vurguladı. Erhürman mali tablonun belli olduğunu daha fazla para alabilmek için bazı partilerin hükümette olması gerektiğinin doğru olmadığını anlattı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman Haber Kıbrıs Web TV’de partilere sunduğu 7 ilkeyi açıkladı.

1. Sağlık alanında acilen bir kriz masası kurulması

2. Ekonomide kriz masası kurulması

3. Seçim yasasındaki gerekli değişiklikleri yapsın

4. Kamuya her türlü istihdam için koşulların yasayla düzenlenmesi

5. Kamu reformu için bir adım atalım müdürlük mevkinin 3lu kararname ile atanmasını kaldırmak

6. Vatandaşlık ve beyaz kimlikle ilgili çalışmaları bitirelim

7. Hükümet kurulduktan sonra 1 hafta içindeki ülkedeki mali tablonun şeffaf bir şekilde açıklanması

(HABER KIBRIS)

Related Articles

Ajans Cyprus