Home Kıbrıs İşte Türkiye’nin aşılama planı: Günde 450 bin aşı vurulacak

İşte Türkiye’nin aşılama planı: Günde 450 bin aşı vurulacak

by Editör

Türkiye’ye ilk olarak Çin’den 10 milyon doz aşı gelecek, 5 milyon kişiye uygulanacak. Aşılamanın 25 Aralık’ta başlaması bekleniyor.Çin’le yapılan anlaşma gereğince Türkiye’nin aldığı 10 milyon doz aşının, çift doz olarak 5 milyon kişiye yapılmasıyla ilgili planlama çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, TC Sağlık Bakanlığı’nda yürütülen planlama şöyle:

Kronik hastalar ve evden çıkamayacak durumda olanlar için aşılar evlerinde yapılacak.

Filyasyon ekibinde yer alan sağlıkçılarla birlikte aile hekimleri de aşılama çalışmalarında görevlendirilebilecek.

Diğer aşılardaki takip sistemi, Koronavirüs aşısı için de geçerli olacak. Veri tabanı oluşturulacak. Aşılanan kişilerin takibi bu veri tabanı ile yapılacak.

Bakanlık ayrıca, tüm sağlık kuruluşlarına yazı göndererek, aşı yapılacak personel listesi oluşturmalarını istedi. Bu kişiler daha önce hastalığı geçirmemiş kişilerden seçilecek.

Aşının hazırlanması, 10-13 günlük bir süre gerektiriyor. Aşıların uygulanma aşamasına gelmesi 25 Aralık’ı bulabilecek. Ardından diğer bağlantılar ve yeni alımlar gündeme gelecek.

Aşıların taşınmasında soğuk hava zinciri kullanılacak.1403 soğuk zincir ve 15 soğuk hava deposu bulunduğu, gerekirse bu sayının arttırılabileceği belirtildi.

Günde 300-450 bin arasında aşılama yapılabildiği bilgisi paylaşıldı.

Çin aşısı 3 yıl buzdolabında saklanabiliyor. 2 ile 8 derecede korunabilen aşının ikinci dozu 60 yaş üstüne 21 veya 30 gün arayla, daha gençlere ise 14 gün arayla yapılacak.

2’nci dozdan sonra antikor oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığı, Çin aşısı yaptıranların yüzde 92’sinde de antikor oluştuğu belirtiliyor.

Related Articles

Ajans Cyprus