Home Kıbrıs İtfaiye Müdürlüğü’nden ev ve işyeri yangınlarına karşı uyarı

İtfaiye Müdürlüğü’nden ev ve işyeri yangınlarına karşı uyarı

by Editör

İtfaiye Müdürlüğü, ısınma ihtiyacının artmasıyla birlikte son günlerde bilhassa ev yangınlarında artışlar olduğunu, ev ve işyeri yangınlarının maddi ve manevi değerleri yok ettiğini ve telafisi çok zor veya imkansız kayıplara neden olduğunu vurguladı.

İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ev yangınlarının çıkış sebebine bakıldığı zaman, kişilerin ısınmak maksadıyla kullandıkları (elektrikli soba, gazlı soba, klima, şömine ve benzeri) cihazlarda, kullanım aşamasında gereken emniyet tedbirlerini almadıklarının görüldüğünü ifade ederek, kimsenin arzu etmediği böyle olaylarla karşılaşmamak adına bazı tavsiyelerde bulundu.

İtfaiye Müdürlüğü’nün bu tür olaylarla karşılaşmamak için uyulmasını tavsiye ettiği kurallar şöyle;

“1.Ev ve iş yerlerinde ısınmak için yaktığınız şömine, soba ve klima cihazlarının önlerinde veya yakın çevrelerinde yanıcı eşya bulunmamasına dikkat ediniz, şömine önlerine koruyucu kalkan koyunuz.
2.Isınmak için şömine veya odun sobaları yakılırken akaryakıt (benzin, mazot vb.) kullanmayınız.
3.Ev ve işyerlerinde kullanılan şömine ve odun sobalarının bacalarını en az yılda bir kez temizleyiniz ve çıkan kömürleri çöp bidonları içerisine dökmeyiniz. Baca boyunun çatıdan en az bir metre yukarıda olmasına dikkat ediniz.
4.Gaz ocakları ve gazla çalışan sobaların tüp bağlantı hortumlarını, yılda bir kaç kez sabun köpüğü kullanılmak suretiyle sızdırmazlık testine tabi tutunuz. Yıpranmış olması halinde yenisi ile değiştiriniz. Ayrıca hortum uçlarına muhakkak kelepçe takınız.
5.Evde gaz kokusu hissedildiği zaman kesinlikle elektrik düğmeleri ve bunun gibi kıvılcım çıkarabilecek malzemelerden herhangi bir patlama veya yangına sebebiyet vermemek için çalıştırmayınız. Herhangi bir gaz kaçağında ilk önce ana şalter elektrik akımını kesip, daha sonra ev veya işyerinizin kapı ve pencerelerini açıp ortamı iyice havalandırınız.
6.Elektrik kesintilerinde, elektrik akımı ile çalışan cihazların fişlerini, prizlerden çıkartınız. Belirli zamanlarda sürekli takılı olan fişleri çıkartıp temizleyiniz böylece fişte meydana gelebilecek oksitlenme önlenmiş olacaktır. Çoklu prizlerde aynı anda birden fazla cihaz çalıştırmaktan kaçınınız. Fazla akım çeken (tost makinesi, ütü, ısıtıcı, kaloriferli soba vb.) cihazları kullanırken uzatma kablosu kullanımından kaçınınız ve bu tür fazla akım çeken cihazları direk elektrik fişine takarak kullanmaya özen gösterin.
7.Elektrikle çalışan cihazları (çamaşır-bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar gibi.) evden ayrılırken veya uyku saatlerinde çalıştırmayın.
8.Çocukların, ateş veya kibritle oynamamaları için bu gibi maddeleri kolay ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edilmesine dikkat ediniz. Ayrıca evlerde ısınmak için kullanılan cihazların (elektrikli soba, gazlı soba, sömine ve benzeri) ebeveynler evde olmadıkları zaman çalıştırılamayacak durumda olduğuna dikkat ediniz.
9.Aydınlatmak maksadıyla yakılan mumların olası devrilme veya erimesi halinde, yeniden alevlenmeye karşı kolay tutuşabilen yanıcı madde, kumaş, kağıt vb şeylerden uzak tutunuz.
10.Tüm bu önlemlere rağmen evde, çıkması muhtemel bir yangında ilk müdahalede kullanılmak üzere Kuru Kimyevi Toz veya Karbondioksit tipi yangın söndürme cihazı bulundurunuz.
11.Yangın veya belirtisini görmeniz halinde, derhal 199 numaralı İtfaiye Acil Telefonunu arayınız.”

Related Articles

Ajans Cyprus