Home Kıbrıs Kabakçı: Tohum, yaşamın sonsuzluğunu ifade etmektedir

Kabakçı: Tohum, yaşamın sonsuzluğunu ifade etmektedir

by Editör

KIBRIS ARENA-ÖZEL HABER

Eski Çiftçiler Birliği Başkanı Ve Orli Grup Koordinatörü  Ali Can Kabakcı Kıbrıs-Arena’ya , Ulukışla’da kurulan yeni tesis hakkında bilgi verdi.  

Eski Çiftçiler Birliği Başkanı ve Orli Grup Koordinatörü Ali Can Kabakcı, tesiste görevlendirmek üzere istihdam edilecek bitki ve ziraat mühendislerinin yetiştirilmesinde ve topluma fayda sağlamasında üstün çaba sarf edeceklerini kaydederken, ülkeye faydalı ve ülke iklimine uygun bazı tohumları da geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

‘’10 saatte 50-60 tona kadar ürünleri ilaçlayıp, temizleyebileceğiz’’

Soru: Kurduğunuz tesis hakkında bilgi verir misiniz?

Tesisi kurmak için yola çıkarken, özellikle tohumun tarımdaki önemini dikkate aldık. Tarımsal üretimin sürdürülebilir olabilmesi için mutlaka tohumların da iyi olması gerekmektedir. Bu vesileyle Çukurova Kalkınma Ajansı`nın açmış olduğu hibe programına müracaat ettik. Orada projemizi sunduk ve projemiz değer buldu. Çukurova Kalkınma Ajansı`nın katkılarıyla tesisimizi bitirme aşamasına geldik. Umarım bittiği zaman Çukurova Kalkınma Ajansı`ndan da onayımızı alacağız.

Tesisin bölge olarak özellikle kuru tarımın yapıldığı bölgede olması, üreticilerimize büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Tesisin kapasitesi saatte 5-6 tondur. Bu da başlangıç aşaması için iyi bir rakamdır. 10 saatte 50-60 tona kadar ürünleri (tohumları) ilaçlayıp temizleyebileceğiz.

Tarımsal üretim; toprak, su ve tohumla birlikte yürür. Yalnız toprak, yalnız su veya yalnız tohum üretime kâfi değildir. Dolayısıyla tohumun mutlaka en iyisi olması gerekmektedir. İyi bir tohum, iyi bir toprak ve suyla bir araya geldiği zaman üretimde maksimum verimlilik alınır. Tesisi kurma düşüncesiyle yola çıktığımızda Türkiye’deki AKY Tecnology firmasıyla anlaşma yaptık. Burada imkanımızla ambarımızı yaptık. Şu anda 2 bin m2 olan ambarımızın tüm elektrik tesisatlarını bitirmek üzereyiz. Tesisimizin hemen hemen kurulumu tamamlanmıştır, dolayısıyla 15 Mayıs tarihinde açılışını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. O tarihte tam olarak hasat zamanına denk gelmektedir. Burada üreticilerden gelecek olan arpa ve buğday en iyi şekilde temizlenecek ve tohum için gerekli ilaçlama yapılacaktır. Çünkü ilaçsız tohumlarda özellikle son dönemde görüyoruz ki; tohumdan dolayı hastalıklar çıkmaktadır. Bunu da zaman zaman yetkililerden; ‘’Ekinler büyümesine rağmen kök çürüklüğü hastalığının ortaya çıkmaktadır. Ekinleri ilaçlayın’’ gibi açıklamaları gelmektedir. Biz tohum için gerekli olan tüm ilaçları arpa ve buğdayı çalkalanırken, temizlenirken yapılacağını söylüyoruz.

Bunun yanında yabancı ot mücadelesine bakıldığında görüyoruz ki birçok yabancı otların da bugüne kadar tohumla birlikte tarlaya taşınmış olmasıdır. Bu çerçevede özellikle dikkat ettiğimiz nokta, tohumların içerisinde yabancı maddenin en aza indirgenerek çalkalanması olacaktır.

Üreticilerimizin tohumlarını çalkalarken, birkaç gün önce getirecekleri numuneleri de biz kendilerine gerekli bilgiyi vereceğiz. Çünkü nem olmaması gerekmektedir. Ekim ayı öncesine kadar ısınma olacaktır. Bu konuda kendilerine bilgi verecek ve kendilerine söyleyeceğimiz günlerde tohumları getirip burada çalkalayabileceğiz.

‘’Tohum, yaşamın sonsuzluğunu ifade etmektedir’’

Soru: Tesis olarak iç piyasaya mı yoksa yurtdışına mı hizmet vereceksiniz?

Tesisimizin hizmeti şu an için tamamıyla iç piyasaya yöneliktir. Bunun yanında bir diğer düşüncemiz; tohumluk deneme alanlarımızı önümüzdeki kurmayı amaçlıyoruz. Bu anlamda belirli çalışmalarımız vardır. İstihdam edeceğimiz bitki ve ziraat mühendisi arkadaşlarımızı ülkeye faydalı ve ülke iklimine uygun bazı tohumları da geliştirmeyi hedefliyoruz. Hedefimiz de bu yöndedir. Çünkü tohum, yaşamın son sonsuzluğunu ifade etmektedir. Tohum olmadığı müddetçe hiçbir gıda ürünü üretemeyiz. Yaşam da tohumla birlikte gidecektir.

Related Articles

Ajans Cyprus