Home Kıbrıs KOOP-SEN, Zirai Levazım’da iş bırakma kararı aldı

KOOP-SEN, Zirai Levazım’da iş bırakma kararı aldı

by Editör

KOOP-SEN, KOOP Zirai Levazım’da çalışmama hakkını kullanma kararı aldı. KOOP-SEN Başkanı Mehmet Ali Güröz Haber Kıbrıs’a yaptığı açıklamada, ülkedeki kısmı kapanma ve KOOP Zirai Levazım yönetim kurulunun tayin ve terfi uygulamalarından dolayı bugünden itibaren evlerinde izole olacaklarını ve çalışmama haklarını kullanacaklarını açıkladı.

Haber Kıbrıs’ın haberine göre; Mehmet Ali Güröz, KOOP Zirai Levazım’ın 2 yıl önce maddi açıdan zor duruma girdiğini belirterek, yaşanan sıkıntılara çözüm bulunması için çalışanlar ve sendikayla birlikte alınan ortak karar doğrultusunda maaşlardan yüzde 16 kesinti yapıldığını, 13’ncü maaşların ve diğer sosyal hakların alınmadığını söyledi.

Başkan Güröz, 2019 yılının bu şekilde geçtiğini ve 2020’de yeni yönetimin göreve geldiğini ancak halen Toplu İş Sözleşmesinin bitmesine rağmen halen daha görüşmelere başlanmadığını vurguladı. Kar-zarar bilançosunun çıkmamasına rağmen terfilerin verilmeye ve çalışanların yerinin değiştirilme başlandığını kaydetti.

İşletmelerin zorda olduğu dönemde vekaleten de olsa terfi verilmesinin iş ahlakı ve etik kurallara uymadığını savunan Güröz, Kooperatif Şirketler Mukayyitliğinin de aynı düşüncede olduğunu vurguladı.

Haber Kıbrıs- Özel

Related Articles

Ajans Cyprus