Home Kıbrıs Kritik 1 rakamı aşıldı vakalar artıyor

Kritik 1 rakamı aşıldı vakalar artıyor

by Editör

Avustralya’da yaşayan Kıbrıslı Türk Veri Mühendisi Dr. Yalçın Oytam, KKTC’de “Bulaşın hastanelerde de başlamış olması, sağlık personeline bulaşmış olması gerçekten endişe vericidir” açıklamasını yaptı.

Yenidüzen’den Ödül Aşık Ülker’in haberine göre; Dr. Yalçın Oytam, COVİD-19’un adanın kuzeyinde yayılma hızının 1.1 olduğunu ve bunun birin üstünde olmasının bulaşın çoğaldığı anlamına geldiğini kaydetti.

Oytam, “Yayılma hızı şu anda 1.1 civarındadır. Bu oran 1’in üstündeyse bulaş çoğalıyor, altındaysa azalıyor demektir. 1 kritik rakamdır” diye konuştu.

Dr. Oytam, sağlık personeli arasında bulaş olmasının önemine vurgu yaparak, “Üreme hızı Eylül’e göre daha düşük görünse de, şu anda daha somut, toplum içi bulaş söz konusudur, günlük vaka sayısı daha yüksektir ve belli bölgelerde istikrarlı olarak bulaş tespit edilmektedir” dedi.

Salgının önünü alacak olan şeyin aşılar olduğunu da kaydeden Dr. Yalçın Oytam, toplum sağlığı profesyonelleri için önemli olanın en iyisini, en makulünü seçmek ve uygulamak olduğunu belirtti.

Kaynak: Yenidüzen

Related Articles

Ajans Cyprus