Home Kıbrıs KTTO: Bu zor sınavı hep birlikte ve yardımlaşarak başaracağız

KTTO: Bu zor sınavı hep birlikte ve yardımlaşarak başaracağız

by Editör

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Bakanlar Kurulu’nun Cuma günü açıklamış olduğu kademeli açılma süreci ve denetimlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

KTTO’dan yapılan açıklamaya göre, “Bir yıldan beri devam eden Koronavirüs salgınında bugün itibarıyla yeni bir aşamaya geçmiş bulunuyoruz. Bakanlar Kurulu’muzun Ocak ayında başlattığı ‘kapalılık durumu’, bugünden sonra yerini ‘kısmi açılmaya’ bırakıyor” denildi.

KTTO’dan yapılan açıklamanın devamında ise şu noktalara dikkat çekildi:

“Kapalı kalmak, sağlığımız açısından bazı güvenceleri sağlamış olsa bile, ailelerimizin gelirlerini yok etmiş; hane halkını çok zor durumda bırakmıştır. Devletimizin, hepimize yardım etme olanağına sahip olmadığı ise bu süreçte bir kez daha açığa çıkmıştır.

Bu süreç, Covid-19 salgını ortamında bile çalışmak ve ailemizin geçimini sağlamak zorunda olduğumuzu da göstermiştir. Başka yolumuz yoktur: Çalışmak için açılacak, işyerlerimizi çalıştıracak; ama sağlığımızı koruyacak önlemleri de alacağız.

Sağlıklı koşullarda çalışmanın kriterleri belirlenmiştir: İşyerlerimizi, mümkün olan en az temasla çalıştıracak; müşterilerimize temassız bir şekilde hizmet vereceğiz. İşyerlerinde, sokakta ve hatta aile hayatı içinde “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına en yüksek seviyede uyacağız.

Bu kuralları uygularsak virüsü yeneceğiz; uygulamazsak virüs bizi yenecek!

Bu kurallara uyulup uyulmadığını denetlemek elbette kamu otoritesinin sorumluluğundadır. Bu denetlemeyi yapmalarını onlardan bekliyoruz. Bu denetimin gerçekleşmesine yardımcı olmak ve bu kurallara uyulmasını sağlamak ise toplumsal bir görevdir.

Bu sınav, başka türlü bir sınavdır. Doğru yanıtları kopyalamak serbesttir. Komşumuzdan öğrenelim; arkadaşımızdan yardım alalım… Bu zor sınavı hep birlikte ve yardımlaşarak başaracağız.”

Related Articles

Ajans Cyprus