Home Kıbrıs Oktay: “KKTC’yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin”

Oktay: “KKTC’yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin”

by Editör

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “KKTC’yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin. Adada 2 ayrı devlet ve demokrasi vardır. 2 devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çözüm yolu yoktur.” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, birazdan ortak basın toplantısı yaptı.

Maraş konusunda KKTC’ye tam desteği her şartta devam ettireceklerini söyleyen Fuat Oktay, çözüm iradesinin yanında, çözümsüzlüğün, belirsizliğin, haksızlığın karşısında olduklarını söyledi.

KKTC’nin bugüne kadar çözüm yolunda üzerine düşeni iyi niyetle yaptığını, Türkiye olarak kendilerinin de yaptığını söyleyen Oktay, federasyon modelinin sonuç vermediğini, bunun müsebbibinin Yunanistan ve Rum kesimi olduğunu kaydetti.

Oktay, “Türkiye söylediklerinin ardında sonuna kadar durur. Masada çözüm kalmazsa çözüm nereyse gereğini yapar. Geçmişte de böyle olmuştur.” dedi.

“Biz masada da sahada da aslan olmayı çok iyi biliriz. Oluruz da.” diyen Oktay, Oluruz da gerekirse. KKTC’yi yalnız bırakmamızı kimse beklemesin. Adada 2 ayrı devlet ve demokrasi vardır. 2 devletli çözümden başka Kıbrıs’ta çözüm yolu yoktur. Egemen eşitliğe dayanan 2 devletli çözüm müzakere edilmedir.” diye konuştu.

Related Articles

Ajans Cyprus