Pazar, Kasım 29, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Kıbrıs Oxford’un yaptığı koronavirüs araştırması umut verdi

Oxford’un yaptığı koronavirüs araştırması umut verdi

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı koronavirüs araştırmasının sonucu, bilim dünyasını heyecanlandırdı. Araştırmaya göre, koronavirüs geçirenlerin en az 6 ay yeniden bu hastalığı kapma olasılığı çok düşük.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nin sağlık çalışanları üzerinde yaptığı araştırma, koronavirüse yakalananların en az 6 ay boyunca hastalığa yeniden yakalanma ihtimalinin düşük olduğunu ortaya koydu.

12 binden fazla sağlık çalışanı üzerinde gerçekleştirilen çalışma, nisan ve kasım ayları arasındaki 30 haftalık dönemi kapsıyor.

‘Antikor korumasının ne kadar sürdüğü konusunda takip şart’

Araştırmada, antikor geliştirmemiş 11 bin 52 sağlık çalışanından 89’unda koronavirüs semptomlarla birlikte görüldü. Vücudu antikor oluşturmuş 1246 kişi ise hastalığa tekrar yakalanmadı.

Bilim insanları bu araştırma ile koronavirüse yakalanmış çoğu kişinin en azından kısa sürede yeniden virüsü kapmayacakları umudu doğduğunu belirtiyor. Ancak antikor korumasının ne kadar sürdüğü ve virüsün yeniden bulaşması halinde hastalığın seyrinin nasıl olacağının takibinin şart olduğunu vurguluyorlar. 

DSÖ: Araştırma, aşı çalışmaları için umut veriyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, araştırmanın sonucunun yayılım zincirini kırmak için büyük önem taşıdığını söyledi.

DSÖ Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan da, “Bu potansiyel olarak önemli bir haber. Aynı zamanda aşı açısından da bize umut veriyor. Aşıya benzer bağışıklık tepkileri görülmesi halinde daha uzun süreli koruma söz konusu olabilir” dedi.

POPÜLER HABERLER

AB’den Türk gemisindeki aramaya ilişkin açıklama!

Avrupa Birliği, İrini Operasyonu kapsamında Türk gemisinde yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin açıklama yaptı. AB Komisyonu Sözcülerinden Stano, Türk bayraklı "Roseline A" gemisinin seyrinden...

Afganistan’da çifte patlama: 14 ölü

Afganistan'ın orta kesimindeki Bamiyan eyaletinde meydana gelen iki patlamada en az 14 kişi öldü, 45 kişi yaralandı. Eyalet polis şefi Zabardast Safai patlayıcıların ana çarşıdaki...

Kayıp Sadık Amin ölü olarak bulundu

Girne Turizm Limanının doğu kısmındaki sahilde bu sabah bulunan erkek cesedinin 19.11.2020 tarihinden beridir kayıp olduğu bildirilen Lefkoşa’da sakin 24 yaşındaki Sadık AMİN’e ait...