Home Kıbrıs Özersay: “Birilerinin tekerine çomak soktuğumuz için bizi istemediler”

Özersay: “Birilerinin tekerine çomak soktuğumuz için bizi istemediler”

by Editör

Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay SESKIBRIS web Tv’de gazeteci, Aytuğ Türkkan’ın sunduğu Kıbrıs’ın Nabzı canlı programına katılarak canlı yayında soruları yanıtladı.

“Birilerinin tekerine çomak soktuğumuz için bizi istemediler”

Ses Kıbrıs’ın haberine göre ; Hükümette oldukları dönemde Hüseyin Özgürgün konusundaki duruşları, bugün Özgürgün’ün ülkeye geldiğinde yargılanmasının önünün açılması, bir bakanın kendi oğluna 100 dönüm devlet arazisini vermesi konusunun önüne geçilmesi, Şeker Bank’taki hukuksuzluk iddialarının önüne geçip düzgün bir yönetimin oluşması gibi konuları örnek veren Özersay, “Biz hükümete geldiğimizde ve bunları yaptığımız için birilerinin tekerine çomak soktuğumuz için bizi istemediler” diye konuştu.

“ Pandemi olmasa UBP ile hükümet biterdi”

Hükümet kurma çalışmalarında yeniden hükümete girmek istememelerinin nedenlerini de anlattı:

“Biz UBP ile icraat hükümeti kurmak istemiyoruz diye karar aldık çünkü sütten ağzımız yanmıştı geçen sürede… Eğer bu sürede salgın gibi olağan dışı bir dönem olmamış olsaydı belki de İmar Planı tartışmalarında hükümetten ayrılmış olurduk. Ya da yasa dışı, etik dışı yüzlerce istihdam nedeniyle hükümeti sona erdirirdik. Ama o zaman da bize salgın döneminde hükümetten kaçtınız diyerek bizi çarmıha gereceklerdi. Zaten her konuda bizi çarmıha germeye çalıştılar. Neden? Çünkü biz kurulu düzen içerisinde o düzene çomak soktuğumuz için düzenin idarecileri tarafından çok sevilmedik biz”

“Tecrübesizdik.. Hatalardan ders çıkaracağız”

Özersay, nerede hata yaptıklarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Eksiklikler ya da yanlışlılarla ilgili olarak sorumluluğum büyük bir kısmı bana aittir ama yine de özeleştiriyi partinin bir bütün olarak yapması gerekiyor. Aslında uzun bir süredir bu süreci biz parti içinde başlattık ve yapacağımız kurultayda bunun devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence kendimizi vatandaşa doğru anlatabilmek konusunda eksik kaldık, bunu iyi yapamadığımızı düşünüyorum. Bazı kararları alırken aceleci davrandık belki çünkü siyasi bir tecrübemiz yoktu. Ama zaman içinde yaşadıklarımızla kurduğumuz ve bozduğumuz hükümetlerle belirli bir siyasi tecrübeye sahip olduk. Önemli olan bunlardan ders çıkarmaktır. Biz mecliste YDP hariç tüm partilerle iktidar ortağı olduk. Biz artık bir koalisyon kurarken vatandaşa verdiğimiz sözü hangi durumda tutabileceğimizi biliyoruz”

“Okula dönmemi isteyenleri sevindirmek istemedim”

Halkın Partisi’nin 17 Ocak’ta yapacağı kurultayda başkanlık için aday olacağını söyleyen Özersay, “Okula geri dönme kararı alsam eminim ki buna bazıları sevinirdi.  Özellikle memleketin faydasını istemeyen insanların sevinmesini de istemedim” diyerek dönme gerekçesini anlattı.

KAYNAK: SESKIBRIS

Related Articles

Ajans Cyprus