Home Kıbrıs Özyiğit: “Ülkenin ve KIB TEK’in ihtiyacı siyasi hesaplaşma değil, yatırımdır”

Özyiğit: “Ülkenin ve KIB TEK’in ihtiyacı siyasi hesaplaşma değil, yatırımdır”

by Editör

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkede tüm enerji talebini karşılayan, üretim maliyetlerini düşüren ve çevre dostu üretim yapabilen özerk yapıya sahip bir KIB-TEK olması gerektiğini belirterek, “Ülkenin ve KIB TEK’in ihtiyacı siyasi hesaplaşma değil, enerji alanına doğru yatırımdır” dedi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nu (KIB-TEK) yıpratan açıklama ve eylemlerden vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, başta Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı olmak üzere, tüm paydaşları toplumun geleceği için daha ucuz, daha temiz enerjiyi üretmek ve özele olan bağımlılığı ortadan kaldırmak adına yatırıma odaklanmaya davet etti.

Bakan Arıklı’nın göreve geldiği günden itibaren Kıb-Tek’te yolsuzluktan bahsettiğini kaydeden Özyiğit, “Sn. Bakana hatırlatmak isteriz ki, artık muhalefet partisi başkanı değildir. Şu an yetki kendisindedir. Yapması gereken kurumu yıpratacak açıklamalarda bulunmak değil, eğer varsa tespit ettiği yolsuzluk veya usulsüzlükleri açıklayarak, gereken hukuki süreci başlatmaktır” dedi.

Arıklı’nın geçtiğimiz günlerde fuel-oil temini ve taşıma ihalesini, ‘uluslararası rekabet koşulları oluşmadığı’ gerekçesi ile iptal ettiğini anımsatan Özyiğit, “Sn. Bakan beş şirketin dosya verdiği bir ihalede usulsüzlük olduğunu göreve geldikten bir ay sonra mı fark etti?  Ayrıca Sn. Bakan’ın iptal gerekçesi olan uluslararası ihale açılmamasının nedenini, dönemin UBP-HP hükümetinin sorumlu bakanı Sn. Taçoy’a sormayı düşünmekte midir? diye sordu.

Related Articles

Ajans Cyprus