Home Kıbrıs Pilli: Bu hafta kritik! Korunalım

Pilli: Bu hafta kritik! Korunalım

by Editör

BRT’de Manşet + Programına canlı yayın konuğu olan Sağlık Bakanı Ali Pilli kurallara uyulursa sektörleri açabiliriz dedi.

Bakan Pilli şöyle konuştu:

Dünyada mutasyona uğrayan virüs var. Her vücuda giren virüs çıkarken değişime uğramaktadır. Sosyal mesafe, maske ve hijyene uyulmalıdır. İki maske ile ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı. Kurallara uyarsak sektörleri açabiliriz. Aşılamayla Nisan’da hayatı normale döndürebiliriz. Aile ziyaretleri yapılmasın yapılmak zorunda kalınırsa kurallara uyulsun. Nisana kadar komşuluk ziyaretleri yapılmasın. Herkes bu hafta üzerine düşeni yapsın. 22’sinde bir daha kapanmamak olmak üzere açılalım. Mart ayında virüsün PİK yapacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Eğer biz tedbirleri alırsak ve kurallara uyarsak Martta PİK yaşanmaz. Bu hafta hükümet ve sağlık bakanlığı yanında halkın sınavıdır. Gevşememek lazım. Kurallara uyulursa virüsün aşağıya ineceği aşikardır. 15’ine kadar tablo netleşecek demiştim. 7 gün içinde daha da netleşecek. Sağlık ve ekonomi beraber götürülmelidir. Açılmak için çalışıyoruz. Hastanedeki vaka sayısı düştü. Vaka sayılarının artmasıyla B planımız var ama buna geçmeyi arzu etmiyoruz. Sağlık sistemini rahatlatmak ve sistemin tolere edeceği rakama inmek istiyoruz.

Açılıp kapanmayla ilgili kararları Ali Pilli almıyor. Bulaşıcı Hastalıklar üst kurulumuz var pandemide ön planda çalışıyor. Karar alırken, verilere bakıyoruz. İhtiyaç duyulduğunda ilgili kişilerden yardım alınıyor. Türkiye bilim kurulu ve buradaki üniversitelerdeki görevlilerden de görüş alıyoruz. Kurallara uymayan yerleri kapatacağız. Artık af yoktur. Önemli olan kural koymak değil, kurallara uymak ve denetlemektir. Hedef halkın sağlığı ve ekonominin kapanması.

(haberkıbrıs)

Related Articles

Ajans Cyprus