Home Dünya Putin Navalni’nin iddialarını cevapladı… ‘Film beyin yıkıyor!’

Putin Navalni’nin iddialarını cevapladı… ‘Film beyin yıkıyor!’

by Editör

Rusya, Kremlin muhalifi Alexey Navalni’nin ülkeye ayak basar basmaz gözaltına alınmasının ardından YouTube üzerinden yayınlanan belgesel ve sonrasında sokaklara taşan protesto gösterileriyle çalkalanıyor. Navalni’nin Rusya Devlet Başkanı Putin hakkında akılalmaz iddialarını içeren film 24 saatte 20 milyona yakın kişi tarafından izlenmişti. Putin belgeselde yer alan iddialar karşısında suskunluğunu bozdu ve çok sert açıklamalar yaptı.

Rusya’da sular durulmuyor… Kremlin muhalifi Alexey Navalni’nin hafta başında gözaltına alınmasının ardından tepkiler sokağa taşıp şiddetli protesto gösterilerine dönüşürken, zehirlenerek ölmekten uzun bir tedavi süreci sonrasında kurtulan Putin’in baş düşmanının hazırladığı belgesel çok konuşulacağa benziyor.

Rusya’da Navalni taraftarlarının geçtiğimiz hafta sonu başlattı gösteriler şiddetlenmiş, binlerce kişi gözaltına alınmıştı. Güvenlik güçleri göstericilere sert şekilde müdahale ederken Kremlin ABD’yi Rusya’nın iç işlerine karışmak ve sokak protestolarını kışkırtmakla suçlamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD’li diplomatlardan konuyla ilgili açıklama beklediklerini belirterek ABD’nin teknoloji şirketlerini sosyal medya çağrıları yaparak Rusya’yı karıştırmakla suçladı.

Öte yandan Devlet Başkanı Putin bugün Navalni’nin belgeselinde yer alan iddialarla ilgili flaş açıklamalar yaptı.

Reuters Haber Ajansı’nda yer alan haber göre Putin Navalni tarafından hazırlanan belgeseli ‘sıkıcı’ bulduğunu ve izlemediği aktarırken filmin bir ajitasyon ürünü olduğunu ve beyin yıkamayı amaçladığını söyledi.

Putin, açıklamasında filmde yer alan iddiaların gerçek dışı olduğunu söylerken bugüne kadar hiçbir iş ilişkisi içine girmediğini ve ne kendisinin ne de ailesinin belgeselde belirtilen şeylerle ilgili olduğunu ifade etti.

Belgeselde Putin’in şatosunda yer aldığı havuzda yüzerkenki görüntüleri de yer alıyordu. Putin, açıklamasında bu fotoğrafın sahte olduğunu, böyle bir yüzme görüntüsünün bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Rusya geneline yayılan protesto gösterileriyle ilgili de konuşan Putin polisin müdahalesinin yasal sınırlar çerçevesinde kalması gerektiğini belirtirken Navalni’yi kast ederek kimsenin kendi siyasi çıkarı için protesto çağrısı ve organizasyonu yapmaması gerektiğini ifade etti.

Putin gösterileri yasa dışı olarak tanımlarken yasa dışı her durumun oldukça ‘tehlikeli’ olduğunu da sözlerine ekledi.

NAVALNİ’DEN OLAY YARATAN BELGESEL

İki saatten uzun olan belgeselde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 10 milyar liralık bir şato yaptırdığı ve içini çok lüks eşyalarla doldurduğu konu alınıyor.

Aleksey Navalni ayrıca belgeselde, şatonun içinde striptiz kulübü, kumarhane ve tiyatro bulunduğunu söylüyor.

Belgesel yayınlandığı andan itibaren sadece Rusya’da değil dünyada gündem oldu ve tartışılmaya devam ediyor.

‘AYRI BİR DEVLET’

Aleksey Navalni: Aşılamaz çitleri, kendi limanı, kendi güvenliği, kilisesi, kendi izin sistemi, uçuşa yasak bölge ve hatta kendi sınır kontrol noktası var. Rusya içinde kesinlikle ayrı bir devlet.

Navalni, Putin’in söz konusu şatosunun Rusya’nın güneyinde, Karadeniz kıyısında bulunduğunu ve elinde Putin’e karşı olan fakat kimliğini açıklamak istemeyen bazı kişiler tarafından sızdırılmış görüntüler olduğunu iddia etti.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Rus basını Navalni’nin paylaştığı görüntülerin yapının dekore edilmesinde görevli bir mimar tarafından sızdırıldığını iddia etti.

STRİPTİZ KULÜBÜ VE SPA

Belgeselde ‘Putin’in şatosu’ olduğu iddia edilen yapının iç mekanının şaşırtıcı 3 boyutlu görüntüleri paylaşılıyor. Tartışma yaratan ‘Şato’ya’ ait olduğu öne sürülen görüntülerde, kumar makineleri, striptiz bölümü, spa, sinema, yeraltı buz pateni pisti görülüyor.

Belgesel’de ayrıca Navalni, yapının yer aldığı arazinin Monako’nun 39 katı büyüklüğünde olduğunu ifade ediyor.

Görüntüler, Navalni’nin kişisel sayfasında yayınlanan ve tutuklanmadan önce kaydedilen iki saatlik bir Youtube videosuyla birlikte yayınlanan devasa bir soruşturma belgeselinin parçası.

Navalni, Rus medyasının yıllar önce Putin ile bağlantı kurduğu ve Monako’dan büyük olduğunu ifade ettiği arazinin ‘tarihteki en büyük rüşvetle’ ödendiğini iddia ediyor.

‘KRALLIK’

Şato’yu anlattığı videoda Navalni, ‘Burası Rusya’daki en gizli ve korunan tesis, bu bir kır evi veya konut değil, bütün bir şehir veya daha doğrusu bir krallık.’ ifadelerini kullanıyor. Ayrıca dev şatodan kıyıya açılan bir tünel olduğunu iddia ediyor.

Son 24 saatte 20 milyondan fazla tıklanan belgesel, Navalni’nin ağustos ayında Novichok sinir gazı ile zehirlenmesinin ardından tedavi gördüğü Almanya’dan döndükten sonra gözaltına alınmasıyla yayınlandı.

Navalni, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) mülkü çevreleyen yaklaşık 7.000 hektarlık araziye sahip olduğunu ve şato kompleksinin Rus petrol devi Rosneft’in başkanı Igor Sechin, milyarder iş adamı Gennady Timchenko gibi Putin’in yakın müttefikleri tarafından finanse edildiğini iddia ediyor.

Karadeniz kıyısında bulunduğu söylenen mülkün varlığı ve Putin ile olan bağlantıları ilk kez 2010 yılında ihbarcı iş adamı Sergei Kolesnikov’un Medvedev’e yazdığı bir mektupla ortaya çıkmıştı.

‘GERÇEK DIŞI’

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov geçtiğimizsalı günü devlet haber ajansı RIA Novosti’ye konuştu ve iddiaları ‘gerçek dışı’ olarak nitelendirdi.

Rusya’da muhalefet, Devlet Başkanı Putin’i 10 milyar liralık yolsuzluk yapmakla suçluyor.

Related Articles

Ajans Cyprus