Home Kıbrıs Rogers: “Mutant virüsü tespit edecek sistem ve laboratuvar kurulmalı”

Rogers: “Mutant virüsü tespit edecek sistem ve laboratuvar kurulmalı”

by Editör

Halkın Partisi Milletvekili, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Moleküler Genetik Laboratuvarı’nı kuran isimlerden olan Jale Refik Rogers, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda mutant virüsün bazı ülkelerden sonra Güney Kıbrıs ve Türkiye’de görüldüğüne vurgu yaparak,  KKTC’de olup olmadığının araştırılması için bir laboratuvarın yetkilendirilmesini talep etti.

Rogers “Ülkemizde devletin Genetik Laboratuvarlarının kapasitesi artırılmış ve özelde laboratuvarlar yetkilendirilmiş iken, mutant varyantları tespit edecek sekanslama sisteminin kurulması ve bu varyantların tespit ve takibinin yapılması elzem ve önemlidir” ifadelerini kullandı.

İşte Rogers’ın paylaşımı şöyle:

“Koronavirüsün daha hızlı yayılan mutant varyantları Güney Afrika, İngiltere, Avrupa’nın diğer bazı ülkelerinden sonra Güney Kıbrıs ve Türkiye’de de görüldü.
KKTC Sağlık Bakanlığı’nın bazı örnekleri mutasyon analizleri için Türkiye’ye gönderdiğini açıklamasının üzerinden 1 ay geçti.
Mutant varyantın salgının seyrini değiştirebileceği ve görüldüğü ülkelerde 3. dalgaya yol açabileceği konuşulurken bu küçümsenecek ve göz ardı edilebilecek bir durum değildir.
Ülkemizde devletin Genetik Laboratuvarlarının kapasitesi artırılmış ve özelde laboratuvarlar yetkilendirilmiş iken, mutant varyantları tespit edecek sekanslama sisteminin kurulması ve bu varyantların tespit ve takibinin yapılması elzem ve önemlidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve bir laboratuvarı bu konuda yetkilendirmelidir.
Koronavirüs ile mücadeleyi ancak bilim ışığında yürütürsek başarılı olmamız mümkündür.

Related Articles

Ajans Cyprus