Home Kıbrıs Rogers: Vakaların meslek analizleri spekülasyona sebep oluyor…

Rogers: Vakaların meslek analizleri spekülasyona sebep oluyor…

by Editör

Halkın Partisi milletvekili Jale Refik Rogers, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı vakaların mesleklere göre dağılımını gösteren ‘Covid 19 Temas Takibi Ekibi Surveyans Raporu’nu eleştirdi.

Rogers, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “vakaların meslek analizleri olarak basına servis etmesi aklı zaten bayağı karışmış olan halkımız içerisinde birçok spekülasyona sebebiyet vermiştir” diyerek Sağlık Bakanlığına eleştiride bulunurken, “bugün yaşananlar ne bilimsellikle ne de şeffaflıkla açıklanamaz” ifadelerini kullandı.

Rogers’ın açıklaması şöyle:

Bugün Başbakanlığın, Covid 19 sürveyans verilerini içeren 26 sayfalık bir raporun tek başına anlam ifade etmeyen bir bölümünü alıp, “vakaların meslek analizleri” olarak basına servis etmesi aklı zaten bayağı karışmış olan halkımız içerisinde birçok spekülasyona sebebiyet vermiştir.

Bu verinin analizilerinin yapılmadan ve raporun diğer parçalarından bağımsız paylaşılması en kibar tabirle devlet ciddiyetinden yoksun, sorumsuz bir davranıştır.  Hükümet edenlerin görevi,  veriyi uzmanlara analiz ettirerek halka anlayacakları şekilde sunmaktır. Yoksa amaç ortaya veri atmaksa, bunu herkes yapar.

Başarılı krizi yönetiminin önemli bir parçası  hükümet edenlerin halka güven vermesidir.  Sağlık Bakanlığı’nın verilerinin halkımızla paylaşması şeffaflık açısından önemli bir şeydir. Ancak, güven, doğru bilginin doğru şekilde topluma aktarılması ile sağlanır . Oysa bugün yaşananlar ne bilimsellikle ne de şeffaflıkla açıklanamaz.

Related Articles

Ajans Cyprus