Home Kıbrıs Rum hükümeti altın pasaportlar konusunda yine zor durumda kaldı

Rum hükümeti altın pasaportlar konusunda yine zor durumda kaldı

by Editör

Güney Kıbrıs’ta, yatırım karşılığında yabancılara verilen ve kamuoyunda “altın pasaportlar” olarak yer alan konuyla ilgili haberler, gündemde yer almaya devam ediyor.
Haravgi gazetesi “Paralar Çok Fazlaydı O Yüzden Komisyonu da Görmezden Geldiler” başlığıyla manşetten yer verdiği haberinde, Avrupa Komisyonunun “altın pasaportlar” programının kaldırılmasını istediğini, ancak Rum hükümetinin buna ilgisiz kaldığını yazdı.
DİSİ partisinin, Rum Meclisi eski Başkanı Dimitris Şilluris’in izniyle, son anda yaptığı değişiklik önerileriyle İçişleri Komitesinin vatandaşlıklarla ilgili çerçeveyi daha sıkı hale getirme konusundaki çabasını bozduğunu da yazan gazete, “paralar çoktu, o yüzden baskı da çoktu” ifadesine yer verdi.
Gazete, iç sayfadan ise “Komisyon’dan İhlal Prosedürünün Etkinleştirilmesinden 6 Ay Önce Mektup” başlığıyla geniş yer ayırdığı haberinde, Rum hükümetinin altın pasaport skandalıyla ilgili olarak bir kez daha zor durumda kaldığını çünkü ortaya çıkan yeni bilgilerin Avrupa Komisyonunun, ihlal prosedürünün etkinleştirilmesinin 6 ay öncesinde, programın kaldırılmasını istediğini ifşa ettiğini yazdı.
Rum İçişleri Bakanı Nikos Nuris’in, araştırma komitesi huzurunda verdiği ifadesinde, Avrupa Komisyonunun geçtiğimiz Şubat ayında yatırım programıyla ilgili endişesini belirttiğini kabul ettiğini yazan gazete, Nuris’in, geçtiğimiz Nisan ayında Komisyonun yetkili komiserinin bir mektup göndererek “hükümetin daha sıkı düzenlemeler ileriye götürülmesine dair niyetine rağmen, Avrupa Komisyonu’nun pozisyonunu koruduğu ve Rum hükümetinin programı sonlandırma niyeti olup olmadığı sorusunu ortaya koyduğunu” kabul ettiğini de iletti.
Gazeteye göre Nuris ifadesinde, Avrupa Komisyonuna, ileriye götürülmekte olan yasal düzenlemenin programı koruduğunu ve bundan ötürü “şu an programın sonlandırılması için bir neden olduğunu düşünmedikleri” yanıtını verdiğini de ekledi.
Öte yandan Komisyonun hafife alınmasının haricinde, hükümetin meclisi aldattığını da yazan gazete, geçtiğimiz temmuz ayında yapılan toplantılarda, İçişleri Bakanının Avrupa Komisyonunun mektubundan bahsetmediğini belirtti.
Haberde, başvuru sahipleri ile aracıların, kriterlerin gevşetilmesi için büyük baskılar yaptıkları da ifade edildi.

Related Articles

Ajans Cyprus