Home Kıbrıs Sabahattin İsmail: Aşı konusunda yanlıştan dönüldü

Sabahattin İsmail: Aşı konusunda yanlıştan dönüldü

by Editör

Değerli arkadaşlar, anlaşılan eleştirilerimiz üzerine aşı konusunda yanlıştan dönülmüştür.

Kimisi bunu sözüm ona “dik duruş” olarak takdim etmeye kalkmıştır.

Gerçekte ise bu tavır dik duruş değil yanlıştan dönüştür. Dik duruş, Akıncı tarafından oluşturulan tüm iki toplumlu komiteleri feshederek, iki devletli çözüm talebimize uygun olarak, AB ve Rum tarafıyla devletten devlete ilişkiyi zorlamaktır.

İki toplumlu komiteler federasyonda ortak çalışmaya hazırlık amacıyla kurulmuştu. ARTIK iki devletli çözüm aşamasına geçildiğine göre devletten devlete ilişki şarttır.

* Size aşı konusunda süreci anlatayım. İki hafta önce, Cumhurbaşkanlığına bağlı 2 toplumlu karma sağlık komitesi eş başkanı (diğer başkan Rum) Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Cenk Soydan: “Güney Kıbrıs’tan, 250 bin kişi için aşı talebinde bulunduk” diye açıklama yapmıştır. Ardından Sağlık Bakanı,” Rum tarafından hakkımız olan AB’den gelecek aşıdan 250 bin aşı talebinde bulunduk” diye açıklama yapmıştır.

Ardından CB Tatar 7 Ocakta, birlikte yemek yediği Yenidüzen ve SİM TV ‘nin iki Rum muhibbi yöneticisine şöyle konuşmuştur: “Avrupa Birliği’nden payımıza düşen aşıları alacağız. 200 bin kişilik (iki ayrı aşılama) 400 bin doz aşı talep ettik”. Gazetenin 8 Ocak tarihli manşetindeki haberine göre “Cumhurbaşkanı Tatar, görüşme sırasında, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi Eş Başkanı Dr. Cenk Soydan’ı da arayarak en güncel bilgileri de aldı.

Sağlık komitesinde görüşmelerin sürdüğünü belirten Tatar, henüz, Avrupa onaylı aşıların ne zaman ve ne miktarda verileceğine yönelik net bir yanıt almadıklarını söyledi…

Tatar, geçtiğimiz hafta Rum lider Anastasiadis’i de arayarak, ilk aşıları yan yana, birlikte olma önerisi yaptığını söyledi.” İşte böyle.

* Buna göre Rum tarafından payımız – hakkımız olduğu iddia edilen 200 bin aşı talep edildiği ve Anastasiadis’e de birlikte aşı olma önerisi yapıldığı açıktır. Ben bunun üzerine şu eleştiriyi sayfamda paylaştım: “5-6 ay önce Rumdan gelecek ilaçları, doğru bir kararla reddederken şimdi Rumdan aşı mı istiyoruz? Bu nedir? Anavatan bize aşı göndermeyi Red mi etti ki Rum tarafından aşı talebinde bulunduk? Bu karar kimindir? Hükümetin mi, sağlık bakanlığının mı, Cumhurbaşkanlığının mı? Bu yanlış karardan derhal dönülmelidir. ”

* Netice olarak Anavatan, dün sabah 5’te 20 bin Aşıyı özel uçakla göndermiş ve yanlış olan Rumdan aşı talebinden vazgeçilmiştir. Yukarıdaki süreç göz önüne alınınca dik duruş söz konusu değildir. Verdikleri yanlış karardan eleştiriler, uyarılar üzerine dönüş vardır.

Keşke ilk günden bu karar verilseydi ve biz de “dik duruş işte budur” diyerek ayakta alkışlasaydık.

“Güneyden payımız olan 200 bin aşı talep ettik, Anastasiadise birlikte aşı olmayı önerdim” dedikten sonra, eleştiriler – uyarılar üzerine vazgeçip doğrudan AB ‘den istemek dik duruş olarak nitelenemez. yanlıştan dönüş olur. Yanlıştan dönüldüğü için de takdir ederiz. Bu da olsun!… Bu bağlamda 200 bin aşı nasıl “payımız ve hakkımız ” oluyor, ben anlamadım. AB, üyesi olan Ruma aşı veriyor.

KKTC AB üyesi mi? değil.

Eğer “Ruma verilecek aşıda yüzde 30 payımız var, bu da 200 bin eder, onu istiyoruz “deniyorsa o zaman kendimizi sözde ” KIBRIS Cumhuriyeti” çatısı altındaki AB üyesi Türk Toplumu” olarak gördüğümüz ve KKTC ‘yi inkar ettiğimiz anlamı çıkmaz mı?

AB’den, Dünya Sağlık Örgütünden insanlık adına devlet olarak aşı yardımı talep etmek başkadır, “üyen KIBRIS Cumhuriyeti ‘ne vereceğin aşının payıma düşen yüzde 30’unu direk bana ver” demek başkadır.

Bütün bunlar hep kafa karışıklığından oluyor. Bu çelişkiler, Hala iki devletli çözüm talebimize uygun davranmayışımızdan ve eski federasyon dönemi alışkanlıklarıyla hareket etmemizden kaynaklanıyor. Bundan kurtulmanın ilk adımı Akıncı tarafından kurulan iki toplumlu komiteleri dağıtmaktır. İki devletli çözümü istediğimize göre, Rum ile de, AB ile de devletten devlete ilişki kurmak şarttır.

Rum devletinin AB üyeliği üzerinden hiçbir pay talep edilmemelidir. Sözlerimiz eylemle desteklendiği zaman bir anlam ifade etmektedir.

Related Articles

Ajans Cyprus