Home Kıbrıs Sabahattin İsmail: “Cumhurbaşkanı Tatar’ı göreve çağırıyorum”

Sabahattin İsmail: “Cumhurbaşkanı Tatar’ı göreve çağırıyorum”

by Editör

Cumhurbaşkanı Tatar’ı göreve çağırıyorum: Yeşilırmak mutabakatı’nın ihlaline mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde yanıt verilmeli

Rumlar Yeşilırmak mutabakatını ihlal ederek Erenköy’deki mücahitlere yiyecek götüren konvoyun geçişini engelledi. Bu mutabakata göre biz Rumların Yeşilırmak kapısını kullanmasına izin verirken onlar da bizim aynı yolu kullanarak Erenköy mücahitlerine gıda yardımı GÖNDERMEMİZE ve Erenköy şehitlerini anma törenlerine kara yolu ile gidişimize engel olmayacaktı. Rumlar önceki gün bu mutabakatı çiğneyerek gıda ihtiyacını karşılayan konvoyun geçişine engel oldu.

Biz ise durumu BM Barış Gücü’ne şikayet ettik. Oysa yapmamız gereken Yeşilırmak ve Bostancı sınır kapılarını Rumların geçişine kapatmaktır. Veya Karpaz RUMLARINA Güneyden gönderilen yiyecek yardımlarını götüren BM araçlarının geçişine izin vermemektir Bağımsız, egemen, dik duruş sergileyen bir devlet olmak bunu gerektirir. BM’ye şikayet etsek ne olacak? Onları muhatap bile almamak gerekir. Esasen BM Barış Gücü’nün görev süresi uzatılırken KKTC’ nin görüşü bile sorulmadı.

Yani bizi adam yerine koymadılar, muhatap kabul etmediler. Sadece Rum’dan onay almakla yetindiler. Buna tepki olarak BM Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasına karşı çıkmamız, derhal adadan çekilmesini istememiz ve barış gücü ile tüm diyaloğu keserek KKTC sınırlarından içeriye sokmamamız gerekirdi.

Sözde milliyetçi iktidar ve Cumhurbaşkanı bunların hiçbirinin üzerinde bile durmadı. BM eskisi gibi, biz de onay vermişiz gibi, sadece Rumun onayı ile tüm adada faaliyetlerine devam ediyor. Emlak vergisi, elektrik ve su parası talep etmediğimiz Karpaz RUMLARINA Güneyden gümrüksüz yiyecek taşımaya da devam ediyor.

Erenköy konusunda yapılması gereken BM’den medet ummak değil, Yeşilırmak ve Bostancı sınır kapılarını Rumların geçişine kapatmaktır. Rumlara 1 gün süre verilmeli.

Eğer Yeşilırmak mutabakatı uygulanmazsa Yeşilırmak ve Bostancı kapılarından KKTC’ye geçişleri durdurulmalı, Karpaz RUMLARINA yiyecek yardımı götüren araçların geçişine izin verilmemelidir “Denktaş ekolünün temsilcisi” olduğunu iddia eden ancak şu ana kadar konu ile ilgili hiçbir tepki vermeyen CB Tatar’ı ve hükümeti gereğini yapmaya çağırıyoruz MÜTEKABİLİYET İLKESİ bunu gerektirir Bağımsız egemen devlet olmak bunu gerektirir Egemen eşitliğe dayalı iki devletli anlaşma talebinde çok ciddi olduğumuzu göstermek bunu gerektirir.

Related Articles

Ajans Cyprus