Home Kıbrıs Saner: Bizim IMF’miz yok, Türkiye’miz var

Saner: Bizim IMF’miz yok, Türkiye’miz var

by Editör

Başbakan Ersan Saner ile Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye-KKTC “2021 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması” ile ilgili ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Saner şu ifadeleri kullandı:

Görüşmelerin hiçbir sonuca ulaşmadığını gözlemliyoruz. Anavatan’dan aldığımız güçle egemen iki devlet temelinde uzlaşıya hazır olduğumuzu iletmemize rağmen sonuca ulaşamadık.

Esas hedefimizin, egemen iki ayrı temel toplum temelinde devam edeceğini dünya ile paylaşıyorum. Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de iradesini bu yönde ortaya koymuştur.

Anavatan’a bize yaptıkları katkı için teşekkür ediyoruz. Dünyadaki ülkelerin IMF’si var, bizim IMF’miz yok, Türkiye’miz var.

Yapılan katkı, KKTC’nin refahını artması için çok büyük bir girdi kaynağı…

4 ayrı protokol yanında alt yapının da gelişmesi için önemli bir adım olacak. Bölünmüş yollar olmak üzere, 3. sınıf yollar 322 kilometrelik 2021-2022 yıllarında yapılacak olması ayrı bir gurur kaynağı.

Tarım ürünlerinin dünya pazarına ulaşması yönünde atılacak adımlar çok önemli.

Maraş konusunda atılan adımların ileriki günlerde değerlendirecek olması Kıbrıs konusunda daha ileriye taşınacak.

Dünya, COVID-19 salgını neticesinde ciddi daralma yaşanıyor. Biz de bu dar boğazdan geçiyoruz.20 bin aşı ile tekrar destek veriyorsunuz. Güney’in 110 bin aşıya ulaştığını ifade edersek, rekabet edebilme anlamında ciddi bir adım. İhtiyacın daha fazla olduğunu tüm dünya biliyor. Ekonomiyi ayağa kaldırmak için aşının önemini biliyoruz, bu destek yadsınamaz.

Related Articles

Ajans Cyprus