Home Kıbrıs Saner, kabinesini bugün Cumhurbaşkanına sunacak

Saner, kabinesini bugün Cumhurbaşkanına sunacak

by Editör

UBP-DP ve YDP Hükümeti kurulmasına ilişkin protokolü dün imzalayan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner, kabinesini bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a sunacak. Görüşmenin saati henüz netleşmedi.

Koalisyon hükümetinde DP 2, YDP 1 ve UBP Başbakanlık ile 7 bakanlık alacak.

Potokolde neler var?

3’lü koalisyon hükümeti protokolüne göre, ülkeyi Ekim 2021’de erken milletvekili seçimine götürme hedefiyle yakın gelecekte atılması gereken elzem adımları içeren bir hükümet programı hazırlanacak.

Yapımı tamamlanan Acil Durum Hastanesi’nin randımanlı şekilde devreye girmesi için çalışmalar tamamlanacak ve koronavirüs aşısı temin edilerek, risk grubundan başlayarak vatandaşlar aşılanacak.

Hükümetin tüm karar ve uygulamalarında açıklık ve şeffaflığa önem verilecek. Kıbrıs konusunda iki devletli bir çözüm için ileri adımlar atılacak.

Süreç nasıl işleyecek?

Yeni hükümetin kurulmasıyla Cumhurbaşkanı tarafından atanan Bakanlar Kurulu’nun listesi, tam olarak, Cumhuriyet Meclisi’ne sunulacak. Bakanlar Kurulu’nun programı, atanma tarihinden başlayarak en geç bir hafta içinde, Başbakan veya bir bakan tarafından Cumhuriyet Meclisi’nde okunacak ve ardından güvenoylamasına gidilecek.

Programın Cumhuriyet Meclisi’nde okunmasından iki tam gün sonra görüşmeler başlayacak ve bittikten bir tam gün sonra oylama yapılacak.

Haber Kıbrıs- Özel haber

Related Articles

Ajans Cyprus