Home Kıbrıs Şefik: Seçim ve Halkoylaması Yasası tadil edilmelidir

Şefik: Seçim ve Halkoylaması Yasası tadil edilmelidir

by Editör

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu. 

Şefik, “Umarım seçimden önce yasa Mecliste ele alınır. Henüz yasa çalışması ile ilgili resmi bir bilgi bize gelmedi. 3 bölgeli bir seçim şekli ile ilgili çalışma yapılacağı duyumu edindim. İnşallah daha az komplike bir sisteme geçilir.” dedi.

Yasa üzerinde son yapılan 2 tadilatın geri alınması halinde seçimin daha az komplike bir sistemle yapılabileceğini ifade eden Şefik, karma veya tercih oy pusulalarının sayımı zora soktuğunu kaydetti.

“Mevcut sistemin devam etmesi halinde…”

Sadece mühürle oy verilmesi halinde neticelerin çok daha erken açıklanabileceğini, kimsenin perişan edilmeyeceğini belirten Şefik, mevcut sistemin devam ettirilmesi halinde, pandeminin de etkisiyle sayım görevlisi bulunması ve eğitilmesi sürecinde dahi sıkıntı yaşanacağını kaydetti.

“Yanacak oylardan dolayı sorumluluk altına girmem”

Narin Ferdi Şefik, kendisinin siyasilere dönük gerekli ve yeterli önerileri sunduğunu, defalarca endişelerini aktardığını belirterek, sistemin buna rağmen değiştirilmemesi halinde ortaya çıkacak sıkıntılar ve yanacak oylardan dolayı kendisinin sorumluluk altına girmeyeceğini vurguladı.

Kaynak:BRT

Related Articles

Ajans Cyprus