Home Kıbrıs Siber: Kimlere aşı yapmamalı? – Kıbrıs Haber Ajans

Siber: Kimlere aşı yapmamalı? – Kıbrıs Haber Ajans

by Editör

Cumhuriyet Meclisi eski Başkanı ve eski başbakanlardan​ Doktor Sibel Siber, sosyal medya hesabından son günlerde gündemde olan ve çok tartışılan Covid-19 aşısı hakkında bilgi verdi. Siber, Covid-19 aşısının kimlere yapılır kimlere yapılmaz?  sorusunu yanıtlayarak  kimlerin aşı grubuna uygun olmadığını yazdı.

Siber’in yazısı şöyle:

Covid-19 Pandemisi’ne karşı  savaşı kazanmamız için tüm ülkelerde olduğu gibi bizde de aşılama başladı. Bize  en çok sorulan sorular: Kimlere aşı yapmamalı?  Bugünkü bilgilerimize (eldeki veriler ışığında)göre aşağıdaki gruba aşı uygun değil .

1- Aşırı Allerjik Reaksiyonu olanlar ( bir ilaca karşı çok ciddi allerjik reaksiyon gösterenler. )

2- Hamileler

3- Süt veren anneler

4-18 yaş altındakiler ( Phizer aşısında 16 yaş altındakiler)

5- Bağışıklık sistemi ileri derecede düşük olanlar ( doktor tavsiyesine göre aşı olabilirler)

Kimlere aşı yapılabilir:

Yukarıdaki grubun dışında olanlar aşılanmalı. 65 yaş üzerindekiler aşı olmalı mı ? Evet. Yüksek risk grubu olanlara aşı özellikle tavsiye edilmektedir.  Kalp Hastaları, Diabet, Hipertansiyon, Astım, KOAH, Kronik Böbrek Hastaları, Kronik Karaciğer Hastalarında Covid 19 hastalığı ağır seyredebilmektedir. O nedenle özellikle bu grup aşılamada önceliklidir. (Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç alanlar doktorları ile temas etmelidirler. )

Türkiye ve KKTC’de toplamda 1 milyona yakın farklı yaş gruplarındaki sağlık çalışanı aşılanmış ve bu grupta aşılanmaya bağlı ciddi bir yan etki bilgimize gelmemiştir .

Sağlıklı günler dileğiyle ….

Related Articles

Ajans Cyprus