Home Kıbrıs Tatar: “Mart sonu 5+1 toplantısı yapılacak”

Tatar: “Mart sonu 5+1 toplantısı yapılacak”

by Editör


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay görüşmesi tamamlandı.
Görüşme sonrasında basın toplantısı yapıldı.

Basın toplantısı sonrası ilk sözü alan Tatar” Halkımızın refahının artması için Türkiye’nin katkıları son derece önemlidir. Bunların gerçekleşmesi için tecrübe ve bilgi lazım bunlar Türkiye Cumhuriyetinde var. Ekiplerimiz bu konular üzerinde çalışıyor. Lefkoşa Çevre Yolunun tamamlanması ile altyapısının ileriye götürülmesi ve daha refah yaşamamız ciddiyetle ele alınmaktır. Salgında ikinci dalga ile mücadele ediyoruz. Türkiye her zaman olduğu gibi yanımızdadır” dedi.

Tatar, Aşı konusunda da yanımızdadırlar. Kıbrıs konusunda cumhurbaşkanı seçilmemin ardından sürekli görüşmeler yaptık. Mart ayının sonuna doğru 5+1 toplantısı yapılacak. Gayrı resmi bir toplantı olacak ifadelerini kullandı.

Halkın iradesiyle seçilen yeni cumhurbaşkanı olarak düşüncelerimizi paylaşacağız. Türkiye ile yüzde yüz aynı noktadayız diye konuşan Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıs’ta federasyon bitmiştir artık iki devlet Kıbrıs Türkü çok acılar çekti. Türkiyenin 1974te yaptığı harekatla bağımsızlığına özgürlüğüne kavuştu. Yunanistan Başbakanının yaptığı açıklamalar bizi üzdü. Türkiye’ye işgalci dedi Kıbrıs’ta darbe olduysa, Türkler soykırımdan geçirildiyse ve devlet işgal edildiyse bunu yapan Yunanistan’dır.” ifadelerini kullandı.

Related Articles

Ajans Cyprus