Home Kıbrıs Uluçay: KKTC ekonomisi pandemi dönemiyle geriledi

Uluçay: KKTC ekonomisi pandemi dönemiyle geriledi

by Editör

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, KKTC ekonomisinin pandemi dönemiyle gerilediğine işaret ederek, özel sektörün mutlak surette desteklenmesi gerektiğini, aksi takdirde kamu gelirlerinin düşeceğini ve devlet bütçesi olumsuz etkileneceğini belirtti.

CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay, pandeminin getirdiği olumsuz koşullara işaret ederek, ekonomik sorunların giderilmesi için çalışılması ve ihtiyaçlara zamanında cevap verilmesi gerektiğini söyledi.

Uluçay, Ticaret Odası’nın yayımladığı bazı verilere de dikkat çekerek, “KKTC ekonomisi pandemi dönemiyle geriledi. 2020 yılı sonu itibarıyla ekonomide yüzde 14,3 civarında küçülme söz konusu oldu” dedi.

Ekonominin gelişmesi için sektörlerin kontrollü olarak açılmasının önemli olduğunu kaydeden Uluçay, bu dönemde hibe desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Uluçay, turizmde 2021’nin yaz sezonu yakalanmak isteniyorsa tanıtım ve pazarlama programları yapılması gerektiğini vurgulayarak, hibe desteğinin bu noktada da önemli rol oynayacağını ifade etti.

Teberrüken Uluçay, sektörlerin aşılanmasıyla ilgili bir program olmadığını ancak turizm sektörünün aşılanmasının, programa dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

Pandemi döneminde belediyelerin de sıkıntı yaşadığını kaydeden Uluçay, kısa vadede belediyelere dönük aylık kullanılmak üzere 50 milyon TL ayrılması gerektiğini kaydetti.

Uluçay, kara sınır kapılarının yaz aylarında açılabilmesi için şimdiden girişim yapılması gerektiğini, bunun da ekonomi için önemli bir adım olacağını belirtti.

Related Articles

Ajans Cyprus