Home Kıbrıs Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, Kuzey Kıbrıslı Çocukların Başvurularını Bekliyor

Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, Kuzey Kıbrıslı Çocukların Başvurularını Bekliyor

by Editör

Bu yıl 40. yaşına giren ve 1981 yılından bu yana kesintisiz düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, geçen sene yine çocuklar tarafından belirlenen ‘Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum’ teması çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çocukların katılımını bekliyor. 

Pınar tarafından çocukların bedensel, zihinsel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 40 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması başvuruları başladı. Bu yıl “Doğayı Seviyorum, Çevreme İyi Bakıyorum” temasıyla düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin 7 bölgesi, özel eğitim ve uygulama okulları ile K.K.T.C. kategorilerinden 6 – 14 yaş arasında ilköğretim çağındaki çocukların başvuruları kabul ediliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden çocuklarının başvurularının beklendiği yarışmaya katılım sağlamak isteyen çocuklar, resimlerini www.pinar.com.tr web sitesinden yükleyebilecekler.

Temayı Çocuklar Belirledi

Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, “Çocukların özgüven ve sezgileriyle sanatsal yönlerinin gelişimini olumlu etkileyen resim sanatının gücüne ve etkisine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, ülkemizin en uzun soluklu ve en geniş katılımlı resim yarışmasını düzenleyerek 1981 yılından bu yana çocuklarımızın hayallerine ortak oluyoruz. 40.yaşını kutladığımız yarışmamızın konusunu da
39. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması kapsamında Anadolu Üniversitesi iş birliğiyle resimlerin analiz edilmesiyle hazırlanan ‘Sosyolojik Araştırma Raporu’nun sonuçlarından elde edilen veriler ışığında belirledik. Rapor sonuçlarına göre çocukların resimlerine en fazla yansıyan temanın ‘doğa ve insan’ olması, bu yılki yarışmanın konusunun belirlenmesinde rol oynadı. Yarışmaya bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden büyük bir katılım bekliyoruz. Geçen sene yarışmamıza toplam 5.461 adet başvuru aldık. 10 yılı aşkın süredir Kıbrıslı çocukların yarışmamıza gösterdiği ilgi bizleri çok mutlu ediyor. Pınar Çocuk Resim Yarışmasının 40. Yılında Kıbrıslı minik ressamların daha çok eserle yarışmaya katılmasını umuyoruz.

Yarışmamızda Özel Eğitim ve Uygulama Okulları’nda eğitim gören çocuklarımızın resimleri jüri tarafından ayrı bir kategoride değerlendiriliyor. Bu sayede son 5 yıldır aktif olarak yürüttüğümüz Özel Eğitim ve Uygulama Okulları kategorisinde özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak sağlıyoruz. Yarışmaya katılan tüm eserleri her yıl Türkiye’de resim sanatına gönül vermiş Prof. Dr. Mümtaz Sağlam öncülüğünde, Prof. Dr. Hayri Esmer, Prof. Dr. Hüsnü Dokak ve Doç. Devabil Kara gibi birbirinden değerli jüri üyeleri değerlendiriyor” dedi.

Yarışmanın başvuruları www.pinar.com.tr adresinden alınıyor

Pandemi koşulları sebebiyle bu yıl geçmiş yıllardan farklı olarak yarışma başvuruları online platforma da taşındı. Başvuruların Pınar’ın kurumsal web sitesi www.pinar.com.tr adresinden de kabul edileceği yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, web sitede yer alan formu eksiksiz doldurduktan sonra resimlerini başvuru linkine kolayca yükleyebilecekler.

Yarışma başvuruları 2 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek

Tam 40 yıldır aralıksız devam eden Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması kapsamında yarışmaya katılan minik ressamların resimleri 2 Nisan 2021 tarihine kadar kabul edilecek. Mayıs ayında yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda yarışmaya katılanlar arasından Türkiye’nin 7 bölgesinden 1’er öğrenci, KKTC’den 1 öğrenci , Almanya’dan 1 öğrenci  ve Azerbaycan’dan da 1 öğrenci olmak üzere toplam 10 öğrenci tablet ve 20 öğrenci profesyonel resim çantası ve malzemeleriyle ödüllendirilirken, 3 öğrenci de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursunun sahibi olacak. Özel eğitime ihtiyaç duyan çocukların hayallerini resmetmesine olanak tanıyan kategoriyi kazanan 1 yarışmacıya tablet, 2 yarışmacıya da profesyonel resim malzemeleri ve çantası hediye edilecek. Kazanan yarışmacıların resimleri www.pinar.com.tr web sitesi üzerinden 40. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması Sanal Sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Pınar, resim yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi ve başvuru için öğrenciler ve velilerini www.pinar.com.tr adresini ziyaret etmeye bekliyor.

Manifesto

Ozan Öcal – 0555 870 67 77 – ozano@manifesto.tc

Mert Karagöz – 0507 789 89 27 – mert@manifesto.tc

Related Articles

Ajans Cyprus