Pazar, Kasım 29, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Kıbrıs Vasiliu: Tek çıkış yolu federasyon için müzakere etmek

Vasiliu: Tek çıkış yolu federasyon için müzakere etmek

Rum Yönetimi Eski Başkanı Yorgos Vasiliu, statükonun mevcut şekliyle kalmaya devam etmeyeceğini ve güçlünün, yani Türkiye’nin çıkarına olacak şekilde değişeceğini; bu nedenle de tek çıkış yolunun federasyon çözümüne yönelik müzakere etmek olduğunu söyledi.

Alithia gazetesine röportaj veren Vasiliu, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından zor bir döneme girildiğini ancak Tatar’ın tezlerinin, Denktaş’ın tezlerinden hiçbir farkı bulunmadığının da unutulmaması gerektiğini kaydetti.

Habere göre, Vasiliu, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitlikten bahsetmesiyle ilgili olarak, egemen eşitlik diye bir şeyin olmadığını, eşitlik olmadan federasyonun olmayacağını ifade etti.

Vasiliu, eşitlik kelimesini kabul ettiklerini çünkü bunun federasyona hizmet ettiğini belirterek, Kıbrıs sorununun kendi başına değil, Türkiye ile Güney Kıbrıs arasında yapılacak bir işbirliği ve anlayış anlaşması çerçevesinde çözüleceğini söyledi.

Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki “tehditleri” devam ettikçe, herhangi bir diyaloga girilemeyeceği konusuna katılmadığını belirten Vasiliu, böyle bir şeyin, diyalogun anahtarını Türkiye’nin eline vermek olacağını ve Rum tarafının net şekilde çözüm istediğini dillendirmesi gerektiğini kaydetti.

Habere göre, Vasiliu, KKTC’nin tanınması olasılığının her zaman var olduğunu ve kendilerinin bunu ciddiye almamasının hata olduğunu belirtti.

POPÜLER HABERLER

Afganistan’da çifte patlama: 14 ölü

Afganistan'ın orta kesimindeki Bamiyan eyaletinde meydana gelen iki patlamada en az 14 kişi öldü, 45 kişi yaralandı. Eyalet polis şefi Zabardast Safai patlayıcıların ana çarşıdaki...

AB’den Türk gemisindeki aramaya ilişkin açıklama!

Avrupa Birliği, İrini Operasyonu kapsamında Türk gemisinde yapılan hukuk dışı aramaya ilişkin açıklama yaptı. AB Komisyonu Sözcülerinden Stano, Türk bayraklı "Roseline A" gemisinin seyrinden...

Kayıp Sadık Amin ölü olarak bulundu

Girne Turizm Limanının doğu kısmındaki sahilde bu sabah bulunan erkek cesedinin 19.11.2020 tarihinden beridir kayıp olduğu bildirilen Lefkoşa’da sakin 24 yaşındaki Sadık AMİN’e ait...