Yazı Detayı
08 Ağustos 2020 - Cumartesi 10:37 Bu yazı 979 kez okundu
 
Çağdaş Yerel Yönetimler
Talat Ürer
talat1967urer@gmail.com
 
 

İçişleri Bakanlığınca Eğer Çağdaş Muhtarlıklar oluşturmak istiyorsak;


Buradan şunu açıklamak isterim ki, seçilmiş bir ihtiyar heyeti üyesi olarak, yerel yönetimlerin temeli olan Muhtarlıkların bu güne kadar hep temel değil de sanki işola seçiliyorlar düşüncesi ile hareket edildiğinin farkındayız sanırım.


Muhtar ve üyelerinin seçilmesi de bölge halkının oylarıyla elde edilmektedir. Ayrıca seçimlerin başka bir çarpıklığına da gelecek olursak; Nüfus oranına gore Lefkoşa bölgesinden adaylığını koyan bir muhtar veya ihtiyar heyeti üyeleri, kır kesimdeki seçilen Beklediye Başkanı’ ndan daha fazla oy alabilmektedir. Çarpıklık da burada zaten.


Vatandaşa çağdaş hizmetin götürülmesinden once altyapının tamamlanması gerekli diye düşünüyorum. 

 

Yapılabilecekleri sıralayacak olursak;

1. Seçimle gelen Muhtarların maaş hususunun düzenlenmesi.

 

2. Kaliteli hizmet verilebilmesi İçişleri Bakanlığı kanalıyla çağdaş hizmetin getirilmesi maksadıyla e-devlet sistemi ile donanıtılacak Muhtarlıkların öncelikle Lise Mezunu koşulu konularak çağımızın getirdiği internet üzerinden tüm işlemlerin yapılabilmesi ve ayrıca yapılan tüm işlemlerin ardından Bakanlık olarak hangi Muhtarlığın kime ne belge verdiği de takip ve kontrol edilebilecek durumda olacaktır.

 

3. Muhtarlıklara Belediyelerdeki bazı yetkilerin devredilmesi:

 

a. Bölgelere gore iş makineleri ve temizlik işlemlerinin Belediyelerce yapılacak bir plan dahilinde Muhtarların bölgelerinde kullanımına tahsis edilmesi.

 

b. Ayrıca dere yataklarının ıslahı, bölge halkının bilgilendirilmesinin sağlanarak kitlece haşere ve kemirgen (fare) ile mücadelenin sağlanması.

 

c. Bölgede bulunan park ve bahçelerin bakımlarının yaptırılması maksadıyla Belediyeler tarafından bir plan dahilinde personel görevlendirilmesi ve muhtarlıklar tarafından kontrolünün sağlanması.

 

4. Muhtarlıklara bölgelerinde küçük de olsa bina tahsis edilmesi ve resmi hizmetler maksadıyla kullandırılmsı ve denetlenmesi. (Elektrik ve su ücretlerinin Muhtarlıklar tarafından ödenmesi)(Bu husus Maaş düzenlemesi yapılması halinde uygulanabilir.)

 

5. Muhtarlıkların maaşlarının düzenlenmesi sonrasında başka bir iş yapma yasağının getirilmesi.

 

Çağdaşlık ise Çağdaşlık
Sözüm anlaşılmışsa..
Benden söylemesi...

 
Etiketler: Çağdaş, Yerel, Yönetimler,
Yorumlar
Haber Yazılımı