Yazı Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 10:31 Bu yazı 225 kez okundu
 
Çarşı’nın Beşikt’aşkı
Yrd.Doç.Dr.Nazım S.Burgul
nazim.burgul@neu.edu.tr
 
 

Gezi Parkı’nda ilk geceydi. Polis telsizinde polis olmadığı belirlenen biri, sürekli olarak Beşiktaş Çarşı taraftar grubu lehine anons yapıyordu. Bölgedeki polis amiri sordu; “Kimsin ulan sen” diye. Karşıdan ses geldi; “Amirim heyecan yapmanıza gerek yok. Bendeniz Eski Açık’tan Cem” dedi. İşte bu zât-ı muhterem Çarşı Grubu liderlerinden Cem Yakışkan’dı. Diğer bir’taraftan da başka bir polis telsiz anonsu; “Arkadaşlar polisimiz kardeşlerimizdir. Vurun ama öldürmeyin” diyen Deve Erol lâkaplı Erol Özil vardı. Sonuçta ikisini de Şafak Operasyonu’yla içeri almışlardı ilgili tribün liderlerini ve Çarşı o aralar konuya ilişkin direncini sosyal medyada daha da artırmıştı.

 

“Erkek adam renkli takım tutmaz” diyen bir’grup taraftar grubu bu. Aidiyet de burada, meydan okuma da, “adam olma” mevhumu da burada yer alıyor. 1903’te Dolmabahçe Sarayı yakınlarındaki Beşiktaş Semti’nde örgütlenen gençlerin kulübü ve o kulübe bir asırdır gönül verip, destek atan gençlerin birlikteliği bu sevgi yumağı.

 

Bu aralar yine spor dışında da farkındalık yaratmaya devam ediyorlar. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’yle (BJK) özdeşleşen Beşiktaş Çarşı taraftar grubu renksiz takımın çok renkli bir taraftar grubu. Liberal, sosyal demokrat, faşist, komünist, sosyalist ve muhafazakar futbolseverler burada yer alıyor. E tabî üst kimlik Beşiktaşlılık olunca, siyasal ideolojik yaklaşımların üzeri Beşiktaş bayrağıyla örtülüyor. 1982 yılında kurulan Çarşı taraftar grubu, futbol maçlarını ağırlıklı olarak Kapalı Tribün’de izlemekte. En bilinen sloganlarıysa mâlum; “Çarşı her şeye karşı!”.

 

Neyse, öğrencilik yıllarımızda o dönem savaş alanı olarak tanımlanan Gezi Parkı’ndan geçip, merkezine indiğimiz Beşiktaş’ın Çarşı bölgesindeki gençler “İmamoğlu’na Çarşı Ruhu kattık” diyorlar yine bu aralar. Bilirsiniz, BJK Kulübü’nün logosunda Türk bayrağı var. Bayrağın logoda yer aldığı ender kulüplerden biri Beşiktaş Kulübü, zira Bayrak Kanunu ile Türk bayrağının herhangi bir logoda yer alması kanunla reddedilmiş ama Beşiktaş’ın o dönemki yöneticileri bu konuda da direnerek kara kartallı logoya bayrağı çakmışlar. Beşiktaş’ta her düşünceden, her tipten insan demokratik bir uzlaşma sağlanmış şekilde yaşıyor. Bu renklilik, bu çeşitlilik ve insanlar birbiriyle uyumlu saygılı şekilde yaşıyor. Üst kimlik mi? Tabî ki de Beşiktaşlılık!

 
Etiketler: Çarşı’nın, Beşikt’aşkı,
Yorumlar
Haber Yazılımı