Yazı Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 07:03 Bu yazı 2110 kez okundu
 
Çin Elçisine Acilen Uluslararası Diplomatik Kurallar Hatırlatılmalıdır
Mir Kamil Kaşgarlı
mirkamiljan@gmail.com
 
 

İşgalcı, Soykırımcı,  Terörist Çin devletinin Ankara Büyükelçisi haddını iyice aştı.


Türkiye’deki Aydınlık gazetesi ve topal siyasetçi maşalarından uluşan lobi çeteleri işi beceremeyince, Çetenin başı Çin elçisi bizzat devreye girdi. Açtı ağzını yumdu gözünü.


ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), 'Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı’na iştirak edenlerin hepsini “bunlar terörist” diyerek iftira atmakla kalmayıp, Türkiye hükümetine itiraz bildirdi.


Ulan, alçak terör devletinin Elçi müsveddesi, burası binlerce  yıllık  TÜRK devletimizin devamı  ve mirasçısı Türkiye Cumhuriyetidir. Kanun devletidir. Burası senin katliam ve soykırım yaptığın Doğu Türkistan değildir!


Bu densiz utanmaz elçiye dersini vermek için Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ), 'Türk Asıllı Dünyada Ünlü Bilim İnsanları Konferansı’na iştirak eden bilim insanları başta olmak üzere bütün katılımcılar  Çin elçisine hakaret, iftira ve bireysel itibarlarına bilinçli suikast girişiminden yüklü tezminat davası açmalıdır!


Çünkü son bir kaç yıldır Çin elçiliği uluslararası diplomatik kuralları çiğneyerek, hadsizce Türkiyenin iç işlerine karışmayı baskı aracı olarak çok yoğun kullanmaktadır.


Türkiyenin her kurum, idare ve belidiyelerindeki bürokratları ziyaret ederek onların yaptığı festival, toplantılar başta olmak üzere içinde uygurlara yer verilmiş faaliyetleri engelleme, şikayet etme, hatta ve hatta kurum ve daire başkanlarını “ilgili bakanlıklara şikayet edeceğiz” “Erdoğan’a ileteceğiz” diye tahdit etme girişiminde bulunmakta ve yetmedi Doğu Türkistan davasına destek veren çalışanları ve devlet memurlarını hedef gösterme gibi usulsuz davranışlarını iyice arttırmaktadır.


Bizim diplomatik kurallardır habersiz, korkak bürokratlarımız de, Çin elçiliğin tehditleri karşısında ezik kalmakta ve özür dileyerek yada gereğinin yapacağına dair söz vererek Çin elçilik çalışanları önünde devletimizin itibarını küçük düşürmektedir.


“Bey efendi, sizin muhatabınız biz değiliz, Dışişleri bakanlığımızdır. uluslarası diplomatik kurallara göre siz böyle her isteğiniz kapıyı çalamazsınız, bürokratlara baskı yapamazsınız, dostluk ziyareti kisvesi altında yüklü rüşvet teklifleri ile bürokrat avına çıkarmazsınız. Varsa şikayetiniz yada talebiniz , gideceğiniz kapı Dışişleri bakanlığımızdır, gidin onların kapısını çalın. Bu ne densizlik? Bunun devletimizin içişlerine çomak sokmak olduğunu bilmiyor musunuz?” diye karşılık verememektedir.


Dolaysıyla Her küçücük olayda Türkiye’yi suçlamayı ve Uygur soykırımlarına karşı her demokratik tepkiyi hükümete itiraz etmeyi adet edinmiş ve bu yolla Türkiye’yi her fırsatta ezmeyi alışkınlık haline getirmiş utanmaz Çin devletine yargı önünde haddi bildirilmelidir.


Acilen avukat tutulmalı ve toplu halde dava açılmalıdır.


Ancak bu şekilde dersini alabilir.

 
Etiketler: Çin, Elçisine, Acilen, Uluslararası, Diplomatik, Kurallar, Hatırlatılmalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı