Yazı Detayı
20 Mart 2019 - Çarşamba 15:46 Bu yazı 1414 kez okundu
 
Çin’in Yasaklı Yüzü | VİDEO
Mir Kamil Kaşgarlı
mirkamiljan@gmail.com
 
 

Çin'de Zengin Fakir Uçurumu Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

 

BM raporlarına göre. Çin’de 600 milyon aç insan var.

 

Aile Ekonomisi İnceleme ve Araştırma Merkezi'ne göre, Çin'de bölgeler, sektörler, şehir ve köy arasındaki gelir farklılığı oldukça yüksek.

 

ÇİN'İN YASAKLI YÜZÜ | Kesintisiz İzlemek İçin Tıklayınız

 

 

Araştırmalara göre, şehirlerde yaşayanların Gini katsayısı 0,56 iken, kırsal bölgelerdeki ailelerde bu oran 0,6 olarak tespit edildi. Buna göre Çin'in Gini katsayısı 0,61 olarak çıktı.

 

Gini katsayısı bir ülkedeki milli gelir farklılığını belirlemede kullanılıyor. Rakam yükseldikçe gelir dağılımındaki eşitsizlik de artmış oluyor. Katsayının 0,4 olması orta seviye bir eşitsizliği ifade ediyor. Bu rakamın 0,6 ve üzeri olması gelir dağılımında büyük bir eşitsizliğe işaret ediyor.

 

Uzmanların görüşüne göre, ‘’Çin'deki Gini katsayısı rakamın 0,6 üzeri olması ve gelir dağılımındaki büyük eşitsizlik nedeniyle çok yakında büyük iç kargaşaların patlak vermesi kaçınılmazdır’’. 

 

Çin'de gittikçe artmakta olan bu uçurumu 5 yıldızlı otellerden çıkmayarak, Çin araştırmacısı kesilenler hiç bir zaman anlayamazlar. Bunu anlamak için yüksek katlı binalara ve Çin’in makyajla parlatılmış dış yüzüne bakmadan önce dünyadan tecrit edilmiş binlerce köylerine gitmek gerekmektedir, Çin izin verirse tabı.

 

Ama izin vermeyeceği kesindir, çünkü maalesef Çin'de seyahat yasağı uygulanan ilçe ve köylerin sayısı saymakla bitmiyor.

 

Peki, neden izin verilmiyor?

 

Çinlilerin fikir dünyasının kurucularından ünlü filozof Sun-Tzu “Savaşmadan savaşı başarmak” ilkesine dayanan ‘’Savaş Sanatı’’ adlı kitabinin ilk bölümünde, “güçlüyken zayıf görün, etkisizken etkili görün” hilebazlığını Çinlilerin siyasi atar damarına işlemiştir. Dolaysıyla Çin’in şimdiki gittikçe artan güçlü görünme çabalarına bir de bu yönden bakmak gerekiyor. Acaba ‘Güçsüzken güçlü görün’ mantığı mi diyelim?

 

Malumunuz, Çin devlet düzeni konusunda tam yol ayrımında iken, bolca reformdan bahis eder hale gelmişken, 14 Mar 2013’te devlet başkanlığı devir alan Şi Cinping’in önünde iki yol vardı. 1. Demokrasiye geçmek, 2. Eski Mao döneminin komünisttik diktatöryasını benimsemek.

 

Çin devlet başkanı Şi 2. Yolu, yanı ülkeyi sopayla yönetme biçimini kolay buldu. Mao dönemimdeki kültür inkılabının 21. Yüz yıldaki dijital teknoloji ile birleştirilmiş yeni versiyonunu ülkeye hakım kılarak, tek tip halk yaratma despotluğunu benimsedi ve bunun içini doldurmak için han ırkçılığını körüklemeye başladı.  Kendisini Çin’in ebedi başkanı ilan etmekle kalmadı, ilk icraat olarak, Çin’de üste kademelerde özgürlükçülüğe yatkın ne kadar devlet adımı varsa, ‘‘yolsuzlukla mücadele’’ adı altında hepsini içere tıkmaya başladı. Sayısız iş adamları de tutuklamalardan kurtulamadı.

 

2. İcraat olarak, vatandaşlık dijital puanlama sistemi ile Çin vatandaşlarını kategorize ederek, Şi’in düşüncesini benimsemeyen kim varsa suçlayıcı ve dışlayıcı muameleye maruz bırakmaya, hatta ağır yaptırım ve cezalar uygulamaya başladı. Bu da ister istemez halkın Şi’den ve ülkeden rahatsızlığı arttırdı.

 

Şu an pekindeki en üst komünist parti karar mekanizmasında yer alan yetkililer arasında bile bazı dirin ayrışmalar, tartışmalar ve çatırdamaların sesleri kulaktan kulağa yayılmaktadır. Dolaysıyla Çin’in şimdiki güçlü görünme çabasının nedenlerine bir de bu zafiyetlerinin perspektifinden bakmak gerekiyor. Çin’in varlığını koruyabilmesinin yegâne can simidi olarak de bilenen ‘Bir kuşak, Bir yol Projesi’nin uzunluğuna fazla takılırsak, bazı detayları kaçırmış olacağımız kesindir.

 

 
Etiketler: Çin’in, Yasaklı, Yüzü, |, VİDEO, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı