Yazı Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 16:23 Bu yazı 1985 kez okundu
 
Çinli Turisler Ne Kazandırıyor?
Mir Kamil Kaşgarlı
mirkamiljan@gmail.com
 
 

Gazeteci yazar Güngör Yavuzaslan beyin nakli ettiği şu rakamlar dikkatimi çekti:


“ turist başına ortalama harcama 1200


Türkiye’de 625  


İspanya’nın ilk 6 aylık toplam turizm geliri 44 milyar


Türkiye’nin 12.5 milyar


 Bu konuda fazla yoruma gerek yok sanırım herşeyi rakamlar yorumluyor.”


Üç gün önce bende İspanya’nın yeni turizim modeli üzerinde çalıştığını paylaşmıştım.


''El Mundo gazetesi''nin haberine göre: İspanya, turist modelini daha az miktarda ancak daha kaliteli hale dönüştürmeye çalışıyor: daha az turist gelsin ama gelenler daha fazla harcasın modeli. 


Bu model neden Türkiye'de uygulanmasın? 


Neden dilenciden bir farkı olmayan ve getirdiklerinden daha fazla götürmesi ile dünya çapında tanılan Çin'in kalitesiz sözde turistlerinin sayısını milyona ulaşmadı, diye kaygılanıyoruz?


Neden Çin’in onlarca senedir “bir milyon turist göndereceğiz” diye tatlı sözlerle bizi kandırmakta olduğunu ve hiç bir zaman verdiği sözünü tutturamadığını, üstelik Türkiye’ye biberon  niyetinde gönderdiği sözde turistlerin alt gelirli kısm olduğunu ve kişi başı yaptığı harcamanın ortalama 300 USD’yi geçmediğini hesaba katmıyoruz?


Neden  yiyecek ve içecekleri dahi bakkal ve büfelerden getirip, Türkiye’de ucuz tatil yapma yarışına giren, hatta paramız Türklerin cebine akmasın diye Çinliler tarafından açılan Turizm şirketlerini tercih eden irkçi Çinliler başta olmak üzere Türkiye’de yabancı turistlere sağlanan imkanlar yerli turistlere sağlanmıyor?


Neden yabancıları daha fazla harcama yaptırabilecek imkanları yaratma,proje ve organizasyonları geliştirme  konusunda tutarlı çalışmalarımız yok?


Neden Anadolu insanlarının kendi ülkesindeki seyahatleri yabancılara nisbetle daha pahalıya mal oluyor?Cünkü yabancılardan KDV, ÖTV alınmıyor ve toptan fiyat uygulaması söz konusudur. 


Kendi ülkesinin Sahil bölgelerine istese bile gidemeyen milyonlarca Anadolu insanımızın sayısını neden düşünmüyoruz? 


Cumhuriyetten buyana kendi benliğinden kopuk, kendi milletinin menevi diğerlerine yabancı “beyaz Türkler”in tasellutune uğramış sahil bölgelerimizde tatıl yapmak isteyen Anadolu insanlarımız bir kaç gün tatıl yapabilmek için neden onlar gibi giyinmek, onlar gibi dans etmek, şarkı söylemek, kısacası onlar gibi kendi kültürüne yobazlaşmak zorunda kalıyor? 


Neden Turizmciler Anadolu insanlarına özel organizasyon ve projeler ve dönüşümler hayata geçirmiyor?

 
Etiketler: Çinli, Turisler, Ne, Kazandırıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı