Yazı Detayı
30 Mart 2019 - Cumartesi 12:52 Bu yazı 593 kez okundu
 
Doğu Türkistan'ın Bir Edebiyat Çınarı Daha Kurutulmak İsteniyor
Mir Kamil Kaşgarlı
mirkamiljan@gmail.com
 
 

Doğu Türkistan'ın önde gelen yazarlarından 81 Yaşlı aydın yazar Hacı Mir Zahid Kerimı, 'Yusuf Has Hacıp' romanını yazdığı için 11 yıllık hapis cezasına çarptırıldı.  


Daha önceki Çin milliyetçi hükumeti ve sonrasında Mao kültür inkılabı dönemlerinde, ömrünün dörtte birini Çin hapsinde geçirmiş olan üstad şimdi ise kalan ömrünü Çin hapsinde geçirmeye mahkum edildi.   


Hayatı boyunca  binlerce edebi yazı ve beş büyük tarihi roman yazan, bu romanlarıyla Doğu Türkistan'ın bin yıllık tarihi geçmişine ışık tutan edebiyatçı üstadın başka aydınlar gibi kısa süre içinde hapiste işkence ile şehit edilebileceği düşünülüyor.  


Türk ve İslam dünyası için paha biçilmez kıymetli  eser olan 'Yusuf Has Hacib' romanının yazarının bütün eserleri Çin yasaları çerçevesinde ve Çin bölgesel hükumetinin izni ile devlet yayın evleri tarafından yayınlanmış olmasına rağmen uyduruk suçlamalarla zindana mahkum edilmesine, Uygurların edebiyat ve kültür varlıklarının bu şekilde silip süpürülmesine insan haklarına duyarlı hiç bir ülke ve vicdan sahibi hiç bir insan sessiz kalmamalı.  


insan hakları ihlalleri artık  ülkelerin iç meselesi olmaktan çıktığı günümüz dünyasında bütün ülkeleri işgalci Çin'in bu insanlık dışı hak ihlallerine dür demeye çağırıyoruz.  


35 milyon Doğu Türkistan halkını 2023'e kadar bütünüyle Çinlileştirebilmek için milli ve manevi bütün değerlerine yönelik kültürel soykırım uygulamakta olan Çin Faşizmine karşı uluslararası insan hakları örgütleri ve basın yayın kuruluşlarını göreve davet ediyoruz. 


Doğu Türkistan'da Türklere yönelik kültürel soykırım ve imha politikalarını dünyanın gözü önünde sürdürmekte olan Çin 
Doğu Türkistan'da Milyonlarca Türk'ü kamplarına kapatmış, onlarca sanatçı, edebiyatçı ve akademisyeni de uyduruk suçlamalarla hapse mahkum etmiş durumdadır.


Son 2 yılda  tespit edilebilen aydınların sayıları ise 300’ü aşmaktadır. 


Doğu Türkistan’da milyonlarca Türklerle beraber aydınlar ve sanatçıların hemen hepsine en az 10 senelik hapis cezası verildiği yönünde haberler gelmektedir.

 
Etiketler: Doğu, Türkistan'ın, Bir, Edebiyat, Çınarı, Daha, Kurutulmak, İsteniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı