Yazı Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 06:03 Bu yazı 245 kez okundu
 
Her Şeye Rağmen Diren Çetinkaya
Yrd.Doç.Dr.Nazım S.Burgul
nazim.burgul@neu.edu.tr
 
 

Gücü, şöhreti, parayı, ailesini, konforu ve özetle her şeyi olan bir adam, bunları bir ‘fikir’ uğruna terkeder ve bunu öfke ya da kuşku duymaksızın koşulsuz olarak yapar. Che’nin inkâr edilemez ölme isteği konuşmalarında veya yazılarında, Fidel Castro’nun övgülerinde ya da Che’nin ölümünden sonra gelen şehitliğinin yüceliğinde değil, ‘ölü gözlerindeki bakışları’nda da görebilirsiniz” diyor yoldaşları Jorge Castaneda. İşte, Küba’nın devrimci güçlerinin damarlarındaki adanmışlığın târifi bu olsa gerek.

 

Yıllar geçti ancak Küba’nın millî kahramanı Arjantin doğumlu Ernesto Guevara (Che) efsanesi hâlen devam ediyor ve edecek de. Che’nin silah arkadaşı ve devrim eski komutanı Fidel Castro, yönetimi kardeşi Raul’a bırakmış ama Granma (Devrimci Güçler) adıyla yayın yapan Küba Komünist Partisi’nin internet gazetesinde yazılar yazıyordu. Toplumsal yazıları içerisinde sportif görüşlere de yer veren Fidel, geçmişteki bir spor yazısında; “Pan Amerikan Oyunları’nın sonuna geldik, onları özleyeceğim. Küba atletizm ve saha oyunlarında 12 madalya ile birinci oldu. Pan Amerikan Oyunları’nda 97 madalya kazanan ABD’nin ardından, toplamda 59 madalya ile ikinci oldu. Bir başka deyişle, ABD bizim kazandığımız her madalyaya karşılık 1,64 madalya kazandı. Ama ABD’nin Küba’nın 26 katı nüfusu var. Bu hesaba göre, onlar her 3,09 milyon nüfus için bir madalya kazanırken, biz her 195 bin için bir madalya kazandık. 59 Müsabakada Küba Ulusal Marşı’nın hisli notalarını duyduk. Her şeye rağmen” demişti. Fidel, özetle spordaki başarının salt paraya bağlı olmadığını vurguluyordu. “Salt mutluluk da başarıyı getir” deyişiyle hemfikiriz.

 

Ya bizde durum ne? Yıllanmış ambargomuz ne âlemde? 74 Harekât’ı öncesi şifreli bir şekilde “Ayşe tatile çıkabilir” demişti dönemin Türkiye Dışişleri Bakanı Turhan Güneş. Ayşe Hanım gerçekten de Turhan Güneş’in kızı. Bu süreç öncesinde de Turhan Bey, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda;“Akdeniz’de birçok Yunan adası vardır, bunlardan biri de Kıbrıstır. Kıbrıs’ta Türk Halkı yoktur, sadece Rumlar vardır” tezini çürütmek için James Bond çantasından çıkardığı bir resmi belgeyle kürsüye çıktı. O resmi belgede bir Türk takımı olan Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün (ÇTSK) 1951 yılında Kıbrıs Futbol Birinci Ligi’nin şampiyonu olduğunu belirtiliyordu. Genel Kurul’a dönerek “İşte, şampiyon bir Türk takımı. Türklerin adadaki varlığının en önemli kanıtı da bu şampiyonluk” demişti. Sonuç mu? Muhterem Castroson yazısında ne demişti?; “A pesar de todo (Her şeye rağmen)” demişti. Her şeye rağmen Diren Çetinkaya. Yeni oluşum hayırlara olsun.

 
Etiketler: Her, Şeye, Rağmen, Diren, Çetinkaya,
Yorumlar
Haber Yazılımı