Yazı Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 11:52 Bu yazı 3093 kez okundu
 
Kanada’nın Türkiye’ye Silah İhracatı Yasağının Etkileri ve Lobicilik
Mehmet Timuçin
mehmettimucinn@gmail.com
 
 

Baykar Makina Genel Müdürü Haluk Bayraktar twitter hesabından bir açıklama yaparak "Tank ve benzeri ağır konvansiyonel araç ve teçhizatların dönemi kapandı. Robotik ve akıllı sistemler sahada oyun değiştirici rol üstleniyor." dedi.

 

Kanadalı Küresel İlişkiler İhracat sorumlusu Charles-Marie Matte tarafından Kanada'nın Türkiye'ye yeni silah ihracatı yasağının süresiz olarak uzatılması kararı alındığı belirtildi. Türkiye tarafından savunma sanayi alanında Kanada’dan ithalatı gerçekleştirilen en önemli kalemlerden birini elektronik optik sistemler oluşturmaktadır.  L3Harris Technologies şirketi tarafından üretilen  WESCAM MX™-15. Bayraktar TB-2 SİHA ve İHA’larında kullanılmaktadır. Üretilen bu sistem İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dâhil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları ve deniz platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif ve gözetleme-optik keşif ve gözetleme sistemidir. Bu sistemler kullanıcıya gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda pilotaj, seyrüsefer, keşif, arama-kurtarma, otomatik hedef takibi, hedef tespit, tanıma ve teşhis kabiliyetleri sağlayan hafif, küçük boyutlu ve çok amaçlı bir cihazdır. İkame mal kavramı iktisatta önemli bir kavramdır ve bu ürünün ikamesi milli imkânlarla mümkündür. Bu ikame mal Aselsan tarafından ASELFLIR-200 modeli olarak üretilmektedir.  İthal edilen bu sistem Bayraktar TB2 üretiminde vazgeçilmez kritik bir parça değildir. Türk İHA/SİHA modellerinde ASELFLIR-200  sistemi kullanılarak test edilmiştir. Nitekim İran tarafından kullanılan F4  PHANTOM savaş uçakları ABD ambargosuna rağmen yıllardır uçuşlarına devam etmektedir ve ihtiyaç duydukları parçalar 3. ülkeler üzerinden ya da farklı uluslararası şirketler üzerinden sağlanmaktadır. Fırat Kalkanı ve Bahar Kalkanı operasyonları sırasında bu tür kısıtlamalar gündeme geldi. Dünyanın içinde bulunduğu pandemi süreci ve bütün dünyanın içinde bulunduğu ekonomik kriz göz önüne alındığında bu kısıtlama Kanada devleti açısından rasyonel bir yaklaşım değildir. Türkiye, sahip olduğu yüksek sayıda İHA/SİHA ile L3Harris Technologies şirketinin en büyük müşterilerinden biridir ve L3Harris Technologies şirketi bu sorunu aşmak isteyecektir. Ayrıca ASELSAN tarafından yürütülen ,CATS  olarak adlandırdığı GİMBAL çalışması ve geliştirilmesi devam etmektedir. Geliştirdiği teknolojiler ve uçan araba Cezeri örneğinde olduğu gibi çağa ayak uyduran ve geleceği öngören BAYKAR firmasının tedarik konusunda bir sıkıntı yaşamayacağı aşikardır.

 

Lobicilik, hükümetler tarafından verilen kararları etkileme çalışmasıdır. Bu kararın arka planında dikkat çeken ayrıntı, ise Ermeni diasporası tarafından Türkiye Cumhuriyetine yönelik uluslararası alanda kara propaganda çalışmaları dikkat çekmektedir.  Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından dile getirilen, Türkiye’den cihatçı savaşçıların Azerbaycan’a gönderildiği iddiası, ‘’https://www.ermenihaber.am/tr/ ‘’ ajansı ana sayfasında yer alan; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan konuşma metninden kısa bir kesit alınarak; ‘’Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, ama benim elimde olmasın, ben bunu kabul etmiyorum. ‘’ sözü bir çok yerde kullanılmaktadır ve sözde Ermeni Soykırımı üzerinden Türkiye Cumhuriyetini hedef alarak işgalci ve sivilleri hedef alan yaklaşımını örtbas ederek uluslararası kamuoyu yaratma çabaları yatmaktadır. Tüm bu sonuçlar gösteriyor ki, PKK terör örgütü ile ortak hareket eden Karabağ’da işgalci konumda olan Ermenistan ve sömürü zihniyetinden kurtulamayan Fransa’nın iftiralarına rağmen Dağlık Karabağ çatışmalarında 3 önemli gerçek unutulmamalıdır.

 

1-Karabağ tartışmalı bir bölge değildir ve Azerbaycan topraklarıdır. Bu statü Ermenistan ve tüm dünya tarafından tarihsel ve resmi olarak tanınmıştır.

 

2-Ermenistan devleti tarafından Dağlık Karabağ çevresindeki 7 Azerbaycan bölgesi yaklaşık 30 yıldır işgal altındadır. Sorunun çözümüne yönelik, MİNSK grubu ve uluslararası örgütlerin, barışçıl çalışmaları sonuçsuz kalmıştır ve işgali sona erdirmemiştir.

 

3-Savaş Ermenistan topraklarında değildir. Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Ermenistan toprak bütünlüğüne yönelik bir saldırısı bulunmamaktadır.

 

‘’07.10.2020 günü Rusya devlet başkanı Putin Rus medyasında verdiği demeçte,’’ Rusya Ermenistan’ı koruma yükümlülüğüne sahip değil çünkü Azerbaycan ile savaş Ermenistan topraklarında gerçekleşmiyor.’’ şeklinde açıklamada bulunmuştur.

 

Sonuç olarak Azerbaycan topraklarının 20 si işgal altındadır ve tüm barışçıl çalışmalar yaklaşık 30 yıldır sonuçsuz kalmıştır. BM kararları, Azerbaycan’ın Karabağ üzerindeki hâkimiyetini vurgulamaktadır. Savaşın durması için Ermenistan devletinin işgal ettiği topraklardan çekilmesi ve uluslararası hukuka saygı göstermesi temel çözümdür. Azerbaycan’ın  haklı davasında, sadece kendi öz yurdunu savunması yeterli değildir. Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte her türlü platformda her alanda lobicilik alanında ki çalışmalara ağırlık verilmelidir. Günümüzde, çağın tehdit ortamı ve gerekleri düşünüldüğünde, 21. Yüzyılda konvansiyonel savaşlar yerini içinde birçok aktörün olduğu ’’hybrid’’ savaşlara bırakmıştır.  Geleceğin güvenlik paradigmasında, en önemli rol robotik ve akıllı sistemlere ait olacaktır ve bu savaşlarda medya-lobicilik bu sistemler kadar önemlidir.     

 

Mehmet Timuçin

Güvenlik Politikaları Danışmanı 

 

Kaynaklar

https://www.cbc.ca/news/politics/turkey-canada-arms-sales-nato-1.5541714

 

https://www.aselsan.com.tr/tr/cozumlerimiz/elektro-optik-sistemler/hava-platformu-elektro-optik-sistemleri/aselflir200-elektrooptik-kesif-ve-gozetleme-sistemi

 

O. BİNGÖL, “Hybrid War and its strategic implications to Turkey,” Gazi Akademik Bakış, vol. 11, no. 21, pp. 107–132, 2018.

 

 
Etiketler: Kanada’nın, Türkiye’ye, Silah, İhracatı, Yasağının, Etkileri, ve, Lobicilik,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı