Yazı Detayı
09 Temmuz 2019 - Salı 14:01 Bu yazı 1311 kez okundu
 
Kayseri Valiliğinden Uygur İstismarcılarına Tokat
Mir Kamil Kaşgarlı
mirkamiljan@gmail.com
 
 
Ben bir gazeteci olarak 15 senedir Türkiye’de basın ve gündemle iç içe yaşıyorum. Şunu gördüm ki, Türkiye’nin en büyük eksiği seviyeli bir muhalefetin olmamasıdır.

Aslında, hükümet ne kadar güçlü olursa olsun, karşısında seviyeli ve devlet menfaati indeksli, güçlü bir muhalefet olmadığı sürece hükümetin siyasetinde de bazen vizyon kayması yaşanabiliyor. Seviyeli muhalefet hükümet için bir uyarıcı, yol gösterici mahiyetindedir, daha da güçlenmesine ve doğru politikalar üretmesine vesiledir. 

Maalesef Türkiye’deki Seviyeli muhalefetin kıtlığı sadece Türkiye’ye değil belki bütün Türk ve İslam dünyasına çok şey kaybettiriyor. Muhalefetteki vizyonsuzluk ve seviyesizlik bazen mazlum kardeşlerinin durumunu kendi kinlerini kusmak için bir alet ve istismar konusu yapacak kadar alçaklaşabiliyor.

Çok acı bir istismar olayını hatırlatmak istiyorum,

2014’te FETÖ Türkiye’yi uluslararası mahkemede teröre destekten yargılatma planı çerçevesinde, hükümete olan kınlarını kusmak için Mazlum Doğu Türkistanlıları istismar ederek, “vay efendim, AKP hükümeti Doğu Türkistan’a 80 bin Türk pasaportu gönderdi.
Onunla getireceği Uygur Türklerini DAES’e gönderiyor ve şuan 10 binlerce Doğu Türkistanlı DAEŞ’e katıldılar’’  diye Arapça, İngilizce ve Türkçe yayınlanan zaman gazetesinde yaygara kopartmıştı.

Oysaki en güvenilir uluslararası araştırma şirketlerin yayınladığı verilerine göre, o dönemde DAEŞ’e katılan Uygurların sayısı120- 300 civarındaydı ve bunların yarısından fazlası Çin’in bizzat sinsice yönlendirmesi ile Afganistan ve İran üzerinden Irak’a gelenlerdi.
Zaman gazetesinin söz konusu asılsız yalan haberlerinin Mazlum Uygurlara nasıl etkisi olur? Uluslararası camia nezdinde Çin’in Uygur katliamı için nasıl meşru zemin hazırlar? BU FETÖ cuların umurlarında bile değildi. Tek derdi hükümeti suçlayabilmek, Türkiye’yi ürkütücü bir ülke olarak dünyaya lense etmekti.

Bunun son örneği de, iki gün önce muhalefetin Mazlum Doğu Türkistan davasını istismar ederek, Kayseri Valiliğine attığı iftira oldu.
İki gündür muhalefet haber sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında, her yerinden art niyet fışkıran kışkırtma amaçlı bir haber yayınlandı. “AKP hükümetinin Kayseri Valiliği Çin zulmü protestolarında aktif rol oynayan 20 Uygur Türk'ü aileyi devletin misafirhanesinden çıkarttılar.  Ailelerin sınır dışı edilmesi için Geri Gönderme Merkezine sevk ettiler”.... falan falan…
Şu linklerden detaylarını okuyabilirsiniz:

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…/kayseri-valiliginden-s…
https://www.aydinlik.com.tr/kayseri-de-ayrilik-yanlisi-uygu…

Bunun üzerine Kayseri valiliği de bir duyuru yayınlayarak, haberi yalanlamakla birlikte basına açıklanmayan ve Uygur Türklerine kesintisiz yapmakta olduğu yardımlarını kamuoyunla paylaşmak zorunda kaldı.

Kayseri Valiliği tarafından yayınlan duyuruda, şunlar kayıt edildi: ‘

‘‘Soydaşlarımız Uygur Türklerinin misafirhaneden atıldığı şeklindeki haber gerçeği yansıtmamaktadır.
Soydaşlarımız Uygur Türkü 96 ailenin kaldığı binalarla ilgili yıkım kararı olduğundan, yıkım süreci başlatılmıştır.
Bunun üzerine soydaşlarımızın mağdur olmaması için kendilerine 800 TL aylık kira yardımı yapılmaktadır. Valiliğimizce kendilerine her konuda kolaylıklar sağlanmıştır.

Ayrıca hiçbir Uygur Türkü Soydaşımızın sınır dışı edilmesi söz konusu bile değildir.

Basında çıkan gerçek dışı ve provakatif amaçlı olduğu açıkça belli olan bu tür haberlere itibar edilmemesi gerekmektedir.’’
Gördüğünüz gibi Tek dertleri, Türkiye devletini ve hükûmetini kötülemek olan bu tür istismarcılara dikkat etmemiz gerekiyor elbette, ama bu yalan haberle birlikte Uygurların Türkiye’ye yönelik yıkılan güveni, beklentileri ve ümitleri tekrar nasıl yeşerecek? Bizim düşünmemiz gereken de budur elbette.

Dolaysıyla her zaman dualarımızda ‘’ Ey Allah’ım, devletimizi ve hükümetimizi güçlendirmekle birlikte, Türkiye’ye seviyeli bir muhalefet ihsan eyle!!’’ diye dua etmeyi de ihmal etmeyelim diyorum
Selametle:
 
Etiketler: Kayseri, Valiliğinden, Uygur, İstismarcılarına, Tokat,
Yorumlar
Haber Yazılımı