Yazı Detayı
09 Mart 2020 - Pazartesi 20:54 Bu yazı 3520 kez okundu
 
KTÖS Okulları Bırakmış Barikatlarda…
Talat Ürer
talat1967urer@gmail.com
 
 

“Kıbrıs Rum Liderliği’nin Kararı Samimi Değildir”

Evet barikatların kapatılmasını ticari ahlaka uygun bulmuyorum. Ancak; okullardaki “Taciz” olayı” dururken bunu hiçe sayarak barikatlara dikilmenin haklı yönü olsa da git çöplüğünü temizle demezler mi?

 

Yapılanmanın çarpıklığına çok da alışılagelmiş gibi sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmak, toplumu derinden yaralayan bu olayı günyüzünden nasıl temizleyeceğiz diye düşüneceğiniz yerde barikatlarda boy göstemenin alemi yok. Bırakın onu başkalarına da siz size düşeni yapın.

 

Madem ki öğretmenin davranışı yanlış ve ömür boyu akıllardan çıkmayacak şekilde beyinlere kazılmış bunu nasıl temizleyeceğiz diye düşünelim. Düşünürken de eğiticinin eğitimi denen olayı düşünelim.

 

Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslek. “Öğretmek” anlamı bilginin paylaşımı ve paylaşılan bilginin kendisinden başkasına doğru bir şekilde aktarılması anlamına gelse de,  günümüzde üzerinde çokca durulması gereken “eğiticinin eğitimi” konusu bir hedef haline getirilmelidir. Aksi tekdirde bir adım ileriye gidilememektedir.

 

Günümüzde globalleşen dünya ve üzerinde yaşayan canlılar olarak bizler gelişimi takip edebilmemiz gerekmekle birlikte, “öğrenmenin yaşı yok” atasöznünden yola çıkarak değişim karşısında yenileşmeyi de bir brensip haline getirmemiz  gerektiği kanısındayım.

 

İşte sizler bunları planlayın, siyasi görüşünüz ne olursa olsun, ne düşünürseniz düşünün sonuç olarak yaptığınızın yanlış olduğunu anlayın. Çığırtkanlık yerine yapıcı kalıcı çözümler için eğitimcilerimiz olan öğretmenlerimizin geleceğe doğru yön verecekleri nasıl eğiteceğimizi düşünün. Yapılan bir yanlışı tasvip edercesine bununla başetmenin çağrelerini düşünmek yerine, barikatlarda boy göstermenin alemi yok.

 

Bu satırlarımı yazarken yıllardır, hep birilerinin aleyhine atacağınız nağralar yerine sizlere yukarıda belirttiğim hususlara önem vermiş olsaydınız, Lefkoşa Türk Lisesi ‘ nde yaşanan çirkin olay belki de yaşanmayacaktı. “Keşke” dememek isterdim. Ancak demeden geçemiyorum. Atacağınız adımları iyi hesaplamak lazım, ardından neler gelecek diye beklemek lazım da…

 

Sonuç olarak “herkes işini yapsın” diyeceğim ve geleceğe yön verecek  öğretmenleri ordan oraya sürükleyeceğiniz yere “eğitin”.

 

Özlü Söz: Cehalet okumakla bitmez, gelişmek lazım.

 
Etiketler: KTÖS, Lokmacı, Okul, Barikat, Talat,Ürer, Şener, Elcil,taciz, Sendika
Yorumlar
Haber Yazılımı