Yazı Detayı
02 Eylül 2019 - Pazartesi 20:43 Bu yazı 2289 kez okundu
 
MARAŞ'la ilgili BİLİNMEYENLER
Prof.Dr.Ata Atun
ataatun@gmail.com
 
 

Barış Harekatında, RMMO'yu, Yunan Alayını ve Yunanistan'ın Ocak 1968'de BM GK'nin aldığı "Yunan Tümenini geri çek" kararına rağmen tiyatrosal aldatmacayla  adada kalan Yunan Tümenini, TSK'yı geri püskürtmek için yöneten 6cı TAKTİK KOMUTANLIĞI'nın karargahı Maraş'taydı. Türk Hava Kuvvetlerinin nokta atışı ile vurduğu seferi karargah, günümüzdeki Palm Beach Otelin bitişiğinde yer alan ve diğer yarısı halen ayakta duran otelin en üst katındaydı. Çatıda ise Mağusa sur içini hiç durmadan tarayan makineli tüfek birliği ile uçak savar birliği konuşlanmıştı. Atlılar-Muratağa-Sandallar katliamı bu 6cı Taktik Komutanlığından giden talimatla yapılmıştı. Maraş hiç bir zaman masum olmadı. 

 

Sahil boyunca inşa edilen otellerin anaparasını, Dünya Bankasının Kıbrıs Cumhuriyetine kalkınması için gönderdiği hibe, düşük faizli kredi ve diğer mali kaynakların Kıbrıslı Türklere ait olan Yüzde otuzunun, Türklere verilmeyip sıfır faiz ve 20 yıl vade ile Rumlara verilen paralar oluşturmaktadır. Maraş'taki bir çok yatırımın içinde Kıbrıslı Türklerin Makarios yönetimince gasp edilen hakları bulunmaktadır. Usta bir algı operasyonuyla MASUM'muş gibi halkımıza sunulmaya çalışılan Maraş, gasp ettiği topraklarımız, menkul değerlerimiz ve söndürdüğü hayatlarımızla hiç bir zaman MASUM olmadı.

 

1958-1974 arası yağmalanan ve yerle bir edilen 103 Türk köyündeki evler, eşyalar, araçlar, taşıtlar, hayvanlar, zahireler ve söndürülen hayatlar ile karartılan geleceklerden niye hiç bahsetmiyor aramızdaki Rum seviciler.


1968 yılında başlayan toplumlararası görüşmelerde rahmetlik Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş'ın "5 yıldır çadırlarda yaşamakta olan Küçük Kaymaklı'lı Türklerin evlerine dönüşüne izin verin" talebine karşılık  Rum müzakereci Glafkos Klerides'in "Kanla aldık, kanla veririz" sözlerini aramızdaki Rum seviciler unutmuş galiba.

 
Etiketler: MARAŞ'la, ilgili, BİLİNMEYENLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı