Yazı Detayı
16 Ağustos 2019 - Cuma 13:06 Bu yazı 2150 kez okundu
 
Spor Terörü
Yrd.Doç.Dr.Nazım S.Burgul
nazim.burgul@neu.edu.tr
 
 

1972 yılıydı. Münih Olimpiyatları’nda, oyunlar tarihinin en önemli terör olayı gerçekleşti. Kara Eylül Örgütü’ne bağlı Filistin’li sekiz direnişçi, İsrail adına yarışan 11 sporcuyu esir aldı. İki sporcuyu hemen öldürenler diğer dokuz sporcuyla beraber Almanya’yı terketmek üzere havalimanına geldiklerinde Alman güvenlik güçlerinin operasyon hazırlığında olduğunu farketmiş ve dokuz sporcuyu öldürüp çatışmaya girmişlerdi.

 

Toplam 18 saat süren olayda beş Filistinlide ölmüş diğerleri ise canlı ele geçirilmişlerdi. İşte, bu olayla birlikte terör illeti ilk kez bir uluslararası spor organizasyonunda kendini gösterdi. 1980’e gelindiğinde ise SSCB’nin Afganistan’ı işgali nedeniyle Amerika yanlısı 64 ülke 1980 Moskova Olimpiyatları’nı boykot etti. Tabî buna karşılık 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nı da SSCB önderliğindeki 13 ülke boykot etti.

 

Boykot mu? Ağa babası bizde! Onlarca yıldan beridir tanışıyoruz mâlum abuk durumlarla. Yurdum gençliği ha bire eziliyor avuç kadar adacıkta. “Yasak kardeşim, yasak dedik ya” dediler yıllardır utanmadan ve de arlanmadan. Hiç yoktan ara sıcaklı yurt dışı temaslarımız oldu ama performans açısından da hep geri geri gittik. Adını da “Boykot/Tecrit/Ambargo” dediler ya, zaten alıştık.

 

Geçmişte o güzelim Ahmed (Ahmet değil) Sami Topcan Salonu’nu yaktılar ya, iyi halt ettiler. O salonda yöneticiliğimiz döneminde 100’e yakın toplantı yaptık. Köhne bir vaziyetteydi nostaljik salonumuz. Sertoğlu Yönetimi, ilgili salonu çağdaş normlara göre yeniden dizayn etti ama birkaç molotof, birkaç da tüpgaz olayın içine etti. Olay yerinde o dönem federasyona ait herhangi bir güvenlik kamerası var mıydı? Yoktu! Failler yakalandı mı? O da yok. Sadece dedikodulardan ve kanılardan ibaret senaryolar var. Kapalı kapılar ardında olayı Erbil’deki Kürdistan maçı ile ilişkilendirilmişti. Olabilir mi? Polis teşkilatı bilir/bilecektir.

 

Üstlenen var mı? O da yok. Bir’defa kundaklama olayını bir örgüte fatura ederken sağlam delillerimizin olması gerekmez mi? Haa, olay sadece futbol merkezli mi? O da belli değil. Gerçi iş artık emniyette. İnşallah failler bulunur da en ağır şekilde cezalandırılır. Salonun yakılması maraz ama gençliğimizin ateş ile siyaset arasında eritilmesi daha büyük bir maraz. Kınayanlar kınadı, üzülenler üzüldü ama olay henüz açığa çıkmadı. Yazık hem de çok yazık! ‘Yansın bu KKTC’de herkes kurtulsun’. Yazıklar olsun o kadar emeği heba edenlere…

 
Etiketler: Spor, Terörü,
Yorumlar
Haber Yazılımı